Dom z ogródkiem na uboczu, mieszkanie w centrum miasta — przychodzi moment, w którym chcesz urzeczywistnić swoje marzenia. Własne cztery kąty wymagają finansowania, dlatego zaczynasz zastanawiać się jak pozyskać odpowiednio duże środki. Sprawdzasz oferty kredytów na nieruchomość i trafiasz na pojęcie hipoteki. Hipoteki, czyli…?
Co kryje się pod pojęciem hipoteki?
Zgodnie z definicją, hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym, które daje wierzycielowi zabezpieczenie w sytuacji, gdy kredytobiorca nie jest w stanie wywiązać się z zaciągniętego zobowiązania. Jak to wygląda w praktyce? Wyobraź sobie, że właśnie podpisałeś umowę o kredyt hipoteczny. Od tego momentu stajesz się dłużnikiem banku, masz wobec niego zobowiązanie. Z czasem okazuje się jednak, że nie jesteś w stanie spłacać swojego długu. W tym czarnym scenariuszu bank odbiera Ci nieruchomość i sprzedaje ją, aby odzyskać pieniądze. Udzielenie kredytu hipotecznego wiąże się dla banku z dużym ryzykiem. Instytucje finansowe pożyczają na nieruchomość setki tysięcy złotych, dlatego mieszkanie czy dom staje się dla nich zabezpieczeniem.
Hipoteka — jak wygląda cały proces
Hipoteka powstaje w momencie dokonania przez Ciebie wpisu do księgi wieczystej, dlatego pierwszym krokiem jest złożenie odpowiedniego wniosku w Sądzie Rejonowym. Do formularza musisz dołączyć dokumenty, które będą stanowiły podstawę wpisu oraz dokonać właściwej opłaty. W sytuacji gdy spłacisz już całe zobowiązanie, składasz kolejny wniosek — o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.
Hipoteka — gdy nie możesz spłacić długu
Jeżeli z różnych powodów nie uda Ci się zapłacić raty w terminie, a opóźnienie nie przekroczyło jeszcze dwóch tygodni, nie musisz się obawiać. Jednak jeśli ze spłatą raty zalegasz dłużej niż czternaście dni, skontaktuje się z Tobą osoba z bankowego działu windykacji. Gdy po otrzymanym telefonie nadal nie uregulujesz płatności, bank wyśle do Ciebie monit z wezwaniem do zapłaty, a jeżeli i te działania nie przyniosą skutku, zgłosi do sądu wniosek o nadanie wykonalności BTE. BTE to bankowy tytuł egzekucyjny, który znajduje się w umowie kredytowej i określa termin wkroczenia na drogę sądową w celu wyegzekwowania zadłużonych pieniędzy. Podjęte działania pociągają za sobą pojawienie się komornika i w ostateczności zajęcie, a następnie sprzedanie nieruchomości.
Hipoteka — jak wybrać najlepiej
Chcąc przystąpić do realizacji marzeń o własnych czterech kątach musisz podjąć wiele odpowiedzialnych decyzji. Jedną z nich jest wybór właściwego sposobu finansowania, takiego, które będzie najlepiej dopasowane do Twoich możliwości.
źródło: mdyrda.pl – doradca kredytowy