Jak będzie wyglądać wskaźnik inflacji w kolejnych latach?

wskaźnik inflacji w kolejnych latach

Wskaźnik inflacji to jedno z kluczowych zagadnień ekonomicznych, które obecnie budzi wiele pytań i niepewności. Ostatnie dane dotyczące inflacji w Polsce wskazują na jej spadek, ale pytanie pozostaje – kiedy osiągniemy cel inflacyjny?

Wskaźnik inflacji – najnowsze analizy

Choć ostatnie dane dotyczące inflacji mówią o jej spadku, to do celu inflacyjnego wciąż jest daleko. Zgodnie z najnowszym odczytem inflacja w grudniu wyniosła 6,1%.

Ekonomiści banku ING wyrażają przekonanie, że osiągnięcie celu inflacyjnego  może nastąpić nie wcześniej niż w 2026 r. Jest to jednak zależne od utrzymania restrykcyjnej politykie przez bank centralny.

Przypomnijmy, że docelowym celem inflacyjnym Polsce wyznaczonym przez bank centralny jest 2,5% +/-1 pp.

Zgodnie z przewidywaniami inflacja średnioroczna w 2024 r. wyniesie 5,5% lub niżej. Eksperci ING uważają, że stopy procentowe nie powinny spaść niżej niż 25 pb w bieżącym roku.

Prognoza inflacji na 2024 rok

Jak możemy przeczytać w „Kurierze Ekonomicznym” banku ING, inflacja w pierwszej połowie roku może spaść poniżej 4%, podczas gdy inflacja średnioroczna wyniesie 5,5% lub mniej. Żeby te prognozy mogły się jednak spełnić, konieczne jest utrzymanie restrykcyjnej polityki pieniężnej przez bank centralny na przestrzeni całego roku.

Ekonomiści wskazują na możliwość obniżki stóp procentowych o 25 pb w 2024 i 75 pb w 2025 r. Podkreślają jednak, że istnieją argumenty zarówno za podwyżkami, jak i obniżkami stóp procentowych przez NBP.

Przeciw obniżkom przemawiają czynniki takie, jak poziom inflacji, ożywienie aktywności gospodarczej, ekspansywna polityka fiskalna oraz zwiększony popytu na kredyt w sektorze gospodarstw domowych (czego powodem jest m.in. program mieszkaniowy Bezpieczny Kredyt).

Decyzja o podwyżkach stóp procentowych byłaby jednak trudna do wyjaśnienia, biorąc pod uwagę umacniający się kurs złotego, najnowsze dane o spadającej inflacji oraz duże obniżki stóp, jakie są planowane przez inne banki centralne: 150 pb w USA, 75 pb w Eurolandzie, 375 pb na Węgrzech, 300 pb w Czechach oraz 150 bp w Rumunii.

Utrzymanie stopóp procentowych na obecnym poziomie bez jednoczesnej aprecjacji złotego może być zatem trudne.

Ekonomiści ING uważają, że umocnienie złotego oraz spadek cen surowców przyspieszą powrót inflacji do celu inflacyjnego. Głównym czynnikiem spowalniającym spadek inflacji jest wysoka dynamika płac, która może utrzymać inflację w sektorze usług na poziomie powyżej 6% (waga w koszyku CPI to 25,4%). O wyhamowanie wzrostu płac będzie trudno, biorąc pod uwagę wzrost płacy minimalnej i spodziewane odbicie koniunktury.

Inflacja konsumencka w ocenie NBP

ING BSK prognozuje inflację konsumencką średniorocznie na poziomie: 5,5% w br. i 4% w 2025 r.

Z kolei według najnowszej projekcji Narodowego Banku Polskiego inflacja konsumencka wyniesie: 4,6% w 2024 r. i 3,7% w 2025 r.

Więcej przeczytasz na https://bankiwpolsce.pl/.

Artykuł partnera.

Oceń post

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *