Sprężarki powietrza – przemysł spożywczy

Sprężarki powietrza - przemysł spożywczy

Główne zadanie sprężarek powietrza polega na skutecznym i bezpiecznym wytwarzaniu sprężonego powietrza. Powietrze jest oczywiście zasysane z atmosfery. Na jakość powietrza wpływa przede wszystkim jego czystość. Zdarza się, że do sprężarek jest wykorzystane powietrze, które wcześniej jest poddane pewnej skutecznej filtracji. Dzieje się tak, ponieważ takie zanieczyszczenia powietrza, jak gazy bądź pewne stałe cząstki mogą przyczynić się do zniszczenia sprężarek z układem chłodzenia olejowego lub układem smarowania.

W przypadku przemysłu spożywczego czystość takiego powietrza odgrywa bardzo istotne znaczenie, szczególnie jeśli powietrze ma kontakt z żywnością. Na tej podstawie jest możliwość wyboru właściwej sprężarki powietrza, która uwzględnia odpowiednie normy jakości powietrza, które zostało uwzględnione dla sprężarek stosowanych w przemyśle spożywczym.

Najwyższe parametry zapewnia nam powietrze sprężone w postaci bezolejowej. W jego wypadku mamy całkowitą pewność, że cząsteczki oleju nie przedostaną się do żywności. Natomiast ryzyko takie przedstawiają nam sprężarki powietrza olejowe. Wymaga to wyeliminowania wszystkich zanieczyszczeń, które mogłyby posiadać takie sprężarki, które mają później kontakt z żywnością.

W przypadku długotrwałego kontaktu z żywnością stosuje się tylko sprężarki bezolejowe. Gdy natomiast wykorzystuje się sprężarki olejowe, zaleca się wykorzystanie w nich wyjątkowego oleju sprężarkowego dopuszczonego do kontaktu z żywnością. Widać w takim oleju zastosowanie specjalnych, syntetycznych związków węglowodorów. Przez to te nowoczesne sprężarki olejowe znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym.

Kontakt sprężonego powietrza z żywnością spotykany jest jeszcze podczas jej pakowania. Wiele zanieczyszczeń może pojawić się na gotowych opakowaniach, więc należy zadbać o ich odpowiednie czyszczenie. W tym celu producenci decydują się na zastosowanie opakowań w pełni sterylnych, z uwzględnieniem odpowiednich norm jakości. Wymaga to wykorzystania nowoczesnej stacji filtrującej.

Zanieczyszczenia w przemyśle usuwa się również poprzez regularne sprawdzanie starych instalacji bądź wyeliminowanie dawniejszych sprężarek powietrza.

ubrania medyczne

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl