Jak wybrać deskorolkę?

Jak wybrac deskorolke

Decydując się na zakup pierwszej deskorolki, należy mieć na uwadze parametry kupowanego modelu. Wybranie nieodpowiedniego modelu może skutkować produktem gorszej jakości o słabszym wykonaniu i większej podatności na uszkodzenia. Dobranie uniwersalnych parametrów nie jest jednak zbyt trudne. Przede wszystkim początkujący skateboardziści powinni wybrać sprzęt, który jest nie tyle łatwy do opanowania, ale o wysokiej jakości materiałów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze deski?

Skaterzy kompletują wszelkie elementy deskorolki osobno i składają deskorolkę, dostosowując ją do swoich własnych upodobań i preferowanego stylu jazdy. Osobom początkującym brak wiedzy o technicznych parametrach deskorolki może przeszkodzić w dobraniu odpowiedniej deski. Dlatego też polecane są dla nich gotowe deskorolki złożone już przez producentów. Ważne jest to, by nie kupować deski w supermarkecie. Przeważnie są to sprzęty gorszej jakości. Najlepszą wskazówką jest tu cena – deski poniżej progu 200 zł powinny wzbudzić nasze wątpliwości.

Deck

Przy wyborze deski warto dobrać odpowiedni do naszego stylu jazdy deck. Deck to główny element naszej deskorolki. Deska z reguły pokryta jest papierem ściernym co ma zwiększyć przyczepność. Czasem pokryta jest warstwą kevlaru lub też włókna szklanego czy węglowego, co ma zwiększyć jej żywotność i wytrzymałość oraz zwiększyć uzyskiwaną prędkość. Dobranie rozmiaru deski do stopy o numerze 39-43 odpowiada desce 7,5- 8,0 cali, a rozmiary 44 i większy to 8,0 – 8,25 cala. Im deska węższa tym łatwiej wykonywać na nich rotacje, flipy czy triki uliczne na murach lub ulicy. Deski o szerszym rozmiarze są wolniejsze, lecz stabilniejsze podczas lądowania.

Trucki i koła

Trucki umożliwiają skręt kółek poprzez elastyczne ich zamocowanie do deski. Trucki o średnim profilu są uniwersalne do jazdy, te o niskim stosuje się przy trikach, zaś wysokim profilu wykorzystuje się np. w cruiserach. Podkładki pod trucki odpowiadają za zwiększenie amortyzacji podczas jazdy lub upadku, a także wzrost komfortu jazdy. Podkładki nie są jednak wymagane dla korzystania z deski.

Kółka to jeden z równie ważnych elementów co deska. Kółka o mniejszym rozmiarze pozwalają na wykonywanie trików, co przekłada się jednak na mniejszą prędkość. Większe koła znajdą zastosowanie podczas jazdy na rampach. Twardość kółek odpowiada też za prędkości podczas jazdy. Im twardsze tym szybsza jazda, ale mniejsza przyczepność. Uniwersalne są koła o twardości 96a-99a stosowane podczas jazdy po ulicy, rampie, basenie czy skate-parku.

Jaką deskorolkę wybrać? Podstawowe rodzaje

Klasyczna deska stosowana jest gównie jako środek transportu. Sprawdzi się też przy wykonywaniu nieskomplikowanych trików w skateparkach.

Crusier jest deską bardzo zwrotną o dużych kołach co pozwala na szybsza reakcję użytkownika i uzyskanie dużych prędkości. Są to przeważnie deski małe, łatwo przenośne co pozwala na idealnie wykorzystanie ich do jazdy po mieście, ulicach czy brukowanych chodnikach. Cruisery sprawdzą się jako wybór dla rozpoczynających przygodę ze skatem.

Longboardy to deski przeznaczone do zjazdów z góry z wysokimi prędkościami. Charakteryzują się dużym rozmiarem, od 1 metra czasem nawet do 2 metrów. Są to deski dość sztywne i stabilne.

Wybór deski i poszczególnych parametrów powinien być dostosowany do naszego stylu jazdy. Kupno deski klasycznej będzie dobrym rozwiązaniem dla okazjonalnego wykonywania nieskomplikowanych akrobacji i jazdy po mieście o gładkiej nawierzchni. Do szybszej jazdy nadadzą się deski o twardych kołach, jak np. cruisery, które można wykorzystać do jazdy w skateparku. Jeśli szukamy wrażeń i jeszcze szybszej jazdy, odpowiednim wyborem będą longboardy o dużej stabilności jazdy i dużym rozmiarze kół.

Oceń post

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *