Praga wieczorową porą, czyli co warto zobaczyć nocą

Praga wieczorową porą, czyli co warto zobaczyć nocą

Czeska Praga to miasto idealne na weekendowy wypad. Większość turystów zabytki zwiedza za dnia, a wieczorem wybiera się na kolację lub imprezę w klubie. Dziś zaproponujemy Ci jednak zwiedzanie stolicy Czech nocą.

Jedną z wielu zalet nocnego zwiedzania Pragi jest to, że możesz uniknąć tłumów w obleganych za dnia miejscach. To jednak niejedyny argument, aby wybrać się na nocny spacer po Pradze. We współpracy z AccorHotels przygotowaliśmy listę kilku miejsc, które warto zobaczyć.

Praga nocą: nowe oblicze znanych miejsc

Nawet jeśli zdążyłeś już zobaczyć Hradczany czy Most Karola, zachęcamy do odwiedzenia tych miejsc ponownie, tym razem jednak po zmroku. Są one wtedy pięknie oświetlone, co sprawia, że roztacza się nad nimi aura tajemniczości. Kościół św. Wita na Hradczanach nocą zadziwia rozmachem. Wieczorny spacer po Moście Karola pozwoli na spokojnie zatrzymać się przy rzeźbie św. Jana Nepomucena. Ten najpopularniejszy czeski święty został wrzucony do rzeki na rozkaz króla Czech Wacława IV po tym, jak odmówił ujawnienia grzechów, które podczas spowiedzi wyznała mu królowa Zofia. Pamiętaj, że tablice pod figurą św. Jana Nepomucena nie bez powodu świecą, jakby były specjalnie polerowane – legenda głosi, że dotknięcie ich przynosi szczęście.

Panorama miasta – obowiązkowy punkt nocnych wycieczek

Ze wzgórza Letná rozciąga się piękny widok na zabytkowe Stare Miasto. Można je też podziwiać ze wzgórza na Hradczanach, na którym znajduje się klasztor norbertanów. Jeśli zdecydujesz się na podziwianie praskiej zabudowy przed 22.00, możesz także kupić bilet do Ratusza Staromiejskiego i wejść (lub wjechać windą) na wysoką na 69 metrów wieżę i stamtąd podziwiać nocne widoki. Dech w piersiach zapiera też panorama z wieży przy Moście Karola – wybór należy do Ciebie.

Złota Uliczka – siedziba alchemików i mistrzów literatury

Złota Uliczka znajduje się na terenie praskiego zamku. Za dnia jest tłumnie odwiedzana przez turystów, sprzedawców i ulicznych artystów. W nocy jakby odpoczywa – nie ma tutaj tłumów i gwaru, który im towarzyszy. Nazwa tej ulicy pochodzi od złotników, którzy kiedyś mieszkali w kolorowych domkach ciągnących się wzdłuż drogi. Służyły one za mieszkania dla przedstawicieli różnych cechów: w momencie ich powstania, czyli w 1579 roku, osiedlili się tu cesarscy strzelcy, a później m.in. krawcy i kupcy.

Nieudana próba przewidywania przyszłości przy Złotej Uliczce

Jak głosi legenda, król Rudolf polecił zamieszkać w małych domkach przy zamku alchemikom. Mieli oni podobno nakaz, aby wynaleźć sposób na przewidywanie przyszłości. Stało się to podobno obsesją króla po tym, jak jeden z wróżbitów przepowiedział mu niespodziewaną śmierć. Alchemików kontrolowała straż królewska, a kiedy zbuntowali się oni przeciwko królowi i zniszczyli wszystkie swoje magiczne sprzęty, kazał zamknąć ich w żelaznych klatkach, w których powoli oczekiwali na śmierć.

Mieszkanie literatów i duch, który nocami wciąż gra na skrzypcach

Wieczorny spacer Złotą Uliczką sprzyja refleksji nad twórczością Franza Kafki, który mieszkał tu w 1916 roku pod numerem 22. Miejsce to upodobał sobie również Jaroslav Seifert, laureat Nagrody Nobla. Ze Złotą Uliczką związana jest też legenda o Daliborku, który miał oczekiwać na wyrok śmierci w baszcie znajdującej się we wschodniej części ulicy. Melodiom granym przez Daliborka z radością przysłuchiwali się mieszkańcy Pragi, którzy usiłowali go nawet uwolnić z więzienia, niestety bezskutecznie… Podobno duch Daliborka nadal tworzy piękną muzykę po zmroku. Warto jej tutaj nasłuchiwać.

Wieczorny spacer po stolicy Czech najlepiej rozpocząć i zakończyć w jak najwygodniejszym miejscu. Dzięki temu nawet wielogodzinne wędrówki nie będą dla Ciebie żadną przeszkodą, ponieważ w hotelu odpoczniesz tak, jak będziesz chciał. Zobacz hotele Praga i wybierz miejsce, które jest położone blisko centrum. W ten sposób po nawet bardzo późnym zwiedzaniu szybko wrócisz do swojego pokoju.

3.6/5 - (10 votes)

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *