Dawniej działało tu słynne targowisko, będące punktem nielegalnego handlu i szemranych interesów oraz miejscem, gdzie w PRL-u można było dostać wszelkie towary luksusowe. Choć bazar Różyckiego czeka rewitalizacja na miarę niedawnej metamorfozy Hali Gwardii, na zmiany przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. W okolicach Różyca ciągle możesz jednak znaleźć liczne atrakcje, w jakie obfituje Praga. Warszawa po tej stronie Wisły zachowała bowiem jeszcze nieco dawnego, przedwojennego klimatu. By się o tym przekonać, koniecznie sprawdź polecane przez nas miejsca na Pradze.
Czemu Praga zawdzięcza swój niepowtarzalny charakter? Wybierz się na zwiedzanie zakątków tej części miasta, a na pewno to zrozumiesz. Okolice ul. Ząbkowskiej, zmienione nie do poznania centrum Koneser czy kultowe bary mleczne to barwne punkty na mapie Warszawy. Przewodnik po warszawskiej Pradze przygotowaliśmy we współpracy z AccorHotels.
Bazar Różyckiego powstał w 1901 r., choć słynne targowisko funkcjonowało tu dużo wcześniej. Podczas I wojny światowej jego rozwój nieznacznie zahamowały ograniczenia w handlu narzucone przez Niemców, a w dwudziestoleciu międzywojennym zyskał miano targowiska miejskiego. W okresie II wojny światowej kwitł tu czarny rynek. W latach 60. Różycowi groziła likwidacja, ale liczne protesty umożliwiły mu rozkwit przez kolejne lata. W latach 90. przylgnęła do niego łatka miejsca niebezpiecznego. Ten stereotyp może jednak zakończyć się wraz z rewitalizacją targowiska.
Gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością – ul. Ząbkowska
Jednym z wyjść z bazaru Różyckiego trafisz na ul. Ząbkowską, na której do dziś można zobaczyć liczne ślady przeszłości. W latach 2000–2001 odnowiono i wyasfaltowano znaczną część ulicy, jednak fragment bruku, który kiedyś pokrywał ją w całości, oraz dawnych torów tramwajowych pozostawiono do dziś, by stanowiły część „praskiej starówki”.
Stare kamienice również zostały poddane modernizacji w taki sposób, by zachować ich historyczny wygląd. Dzięki temu do dziś możesz podziwiać przedwojenną architekturę – na skrzyżowaniu Ząbkowskiej i Korsaka stoi poddana renowacji figurka Matki Boskiej, postawiona w 1908 r.
Obecnie znajdziesz tu wiele kawiarni, barów i restauracji. W wyremontowanej kamienicy mieści się chociażby legendarny Bar Ząbkowski, który od blisko 50 lat przyciąga miłośników domowej kuchni polskiej. Jeśli zaś szukasz miejsca, w którym skosztujesz „cwaniaka” czy „meduzy z lornetą” albo po prostu chcesz wypić piwo w niezobowiązującej atmosferze, na pewno spodoba Ci się W oparach absurdu. Jego dodatkowym atutem jest oryginalne wnętrze, w którym PRL-owskie wzornictwo miesza się z art déco i bauhasem.
Zobacz Hotele Warszawa
W trosce o estetykę historycznych śladów w tej części Pragi powstał projekt Otwarta Ząbkowska, mający na celu zachęcenie warszawiaków do uczestnictwa w licznych wydarzeniach artystycznych. W letnich miesiącach ulica jest zamknięta dla ruchu samochodowego i staje się deptakiem, na którym są organizowane różne kiermasze, koncerty i warsztaty.
Koneser dobrych smaków – Warszawska Wytwórnia Wódki
Budynki Warszawskiej Wytworni Wódki z 1897 roku bardzo dobrze przetrwały obie wojny światowe i dziś zachwycają ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi – np. od strony Ząbkowskiej możesz podziwiać neogotycki zamek z wieżyczkami. Już na początku działalności Koneser nie był wyłącznie zakładem produkcyjnym – na jego terenie mieściły się magazyny, warsztaty, budynki mieszkalne, a nawet szkoła. Dziś ten odnowiony kompleks to także przestrzeń handlowo-mieszkalna, a mieszczące się w nim Muzeum Polskiej Wódki zachęca do zwiedzania.
Zabytkowa wytwórnia wódek nie odcina się od tradycji, a umiejętnie z niej czerpie. Koneser jest miejscem, w którym odbywają się liczne wydarzenia kulturalne i kulinarne, a restauracje, w których skosztujesz polskiej kuchni w nowoczesnej wersji, są idealne zarówno na biznesowy lunch, jak i romantyczną kolację.
Rusałka warszawska – obiad jak u mamy
Jeśli po wizycie w Koneserze pragniesz poczuć klimat minionej epoki i zjeść typowo domowy obiad, koniecznie zajrzyj do baru mlecznego „Rusałka” mieszczącego się w pobliżu kina Praha. Zjesz tu pyszne i tanie dania, takie jak żurek, flaki, pierogi czy naleśniki. Dawne czasy przybliży Ci jednak nie tylko smak tradycyjnych potraw. Wnętrze lokalu silnie przypomina o czasach PRL-u dzięki nieśmiertelnej boazerii i charakterystycznemu okienku do wydawania posiłków.
Bez względu na to, czy pamiętasz dawne czasy i urok starej Pragi, czy dopiero planujesz zwiedzić najciekawsze miejsca w tej części stolicy i poznać jej atrakcje, zaplanuj wcześniej swoje noclegi. Warszawa kusi bowiem nie tylko urokiem starych budynków i przestrzenią miejską, w której przeszłość łączy się z teraźniejszością, ale też atrakcyjną ofertą hoteli.
