Na czym polega terapia manualna kręgosłupa? – poradnik

terapia manualna kregoslupa

Coraz więcej Polaków ma problemy z kręgosłupem. Nic jednak dziwnego, gdyż wiele osób pracuje za biurkiem oraz biernie spędza wolny czas, co nie sprzyja zdrowiu. Z pomocą przychodzi tutaj terapia manualna. Na czym polega zatem forma leczenia, która z roku na rok staje się coraz popularniejsza?

Czym jest terapia manualna kręgosłupa?

Terapia manualna kręgosłupa to metoda fizjoterapii. Ma ona na celu nie tylko złagodzenie odczuwanych dolegliwości, ale przede wszystkim poprawę kondycji pacjenta. Odbywa się to poprzez odblokowanie stawów bądź odcinków kręgosłupa oraz przywrócenie im w miarę możliwości normalnej ruchomości. Co ważne, terapia manualna jest nieinwazyjna i w pełni naturalna, a podstawowym narzędziem w jej stosowaniu są dłonie terapeuty.

Kiedy warto skorzystać z terapii manualnej?

Specjaliści zajmujący się terapią manualną zalecają jej stosowanie w następujących przypadkach:

  • bóle kręgosłupa,
  • zwyrodnienia oraz skrzywienia kręgosłupa,
  • nerwobóle, wady postawy oraz przemęczenie.

W wielu przypadkach ta forma leczenia stosowana jest bezpośrednio po zabiegach chirurgicznych. Chodzi tutaj przykładowo o rekonstrukcję wiązadła krzyżowego. Dzięki zastosowaniu terapii manualnej kręgosłupa pacjenci znacznie szybciej wracają do zdrowia.

Podstawą skutecznego leczenia jest dobra diagnoza

Jak widać w wielu przypadkach skuteczna może okazać się terapia manualna. Na czym polega jednak diagnozowanie poprzedzające możliwość jej zastosowania?

Pierwszym etapem diagnozowania jest wywiad z pacjentem. Może on zostać zapytany o wiele różnych kwestii – m.in. ogólny stan zdrowia, styl życia czy też różnego rodzaju nawyki. Następnym etapem jest przeprowadzenie badań dodatkowych. Jednym z nich może być rezonans magnetyczny. Być może potwierdzi on, że przydatna będzie terapia manualna kręgosłupa. Warszawa oraz inne duże miasta oferują wiele placówek, w których można dokonać takiego badania. Następnie zazwyczaj ma miejsce ocena stanu miejsca, które uległo dysfunkcji.

Leczenie w terapii manualnej

Leczenie ma w tym przypadku następujący przebieg – pacjent kładzie się na specjalnym stole, a  terapeuta wykonuje uciski w odpowiednich miejscach. W ten sposób stymulowane są tkanki miękkie – skóra, mięśnie, wiązadła, nerwy i ścięgna. Poszczególne miejsca zostają rozgrzane, a kręgi i dyski wracają na swoje właściwe miejsca. Przynosi to pacjentowi wyraźną ulgę.

W terapii manualnej stosowane są następujące techniki:

  • masaż poprzeczny,
  • masaż funkcyjny,
  • masaż tkanek głębokich,
  • stretching,
  • neuromobilizacja,
  • manipulacje stawów,
  • mobilizacje.

Warto jednak dodać, że terapia manualna to leczenie o charakterze holistycznym (całościowym). W związku z tym pacjenci otrzymują zwykle zalecenia dotyczące wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń w domu, co pozwala im na szybszą poprawę ogólnej kondycji.

Czy istnieją przeciwwskazania do terapii manualnej?

Terapia manualna nie może być stosowana w pewnych przypadkach. Będą to czynne procesy chorobowe występujące na skórze (np. nowotwory), urazy tkanek mechanicznych, które niedawno powstały, zapalenia stawów, zaburzenia ogólnoustrojowe oraz niewydolność krążenia mózgowego. Aby upewnić się, czy w danej sytuacji możliwe jest zastosowanie takiej formy leczenia, specjalista wykonuje odpowiednie badania, a także zleca dodatkowe testy.

W ostatnich latach coraz popularniejsza staje się terapia manualna kręgosłupa. Warszawa jest tego najlepszym przykładem. Oczywiście problemy z kręgosłupem mają nie tylko zapracowani mieszkańcy stolicy. Warto poznać bliżej tę formę leczenia, ponieważ może ona okazać się niezwykle przydatna w wielu przypadkach.

5/5 - (1 vote)

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *