Leczenie ortodontyczne zębów – dlaczego jest tak istotne?

Leczenie ortodontyczne zebow

Leczenie ortodontyczne zębów jest kluczowe, jeśli zależy nam na utrzymaniu naszego uśmiechu z zdrowiu. Wady zgryzu utrudniają należytą higienę jamy ustnej, a dodatkowo mogą powodować inne problemy, np. z pracą stawów skroniowo-żuchwowych.

W jakim wieku powinno się rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne najczęściej przeprowadza się u nastolatków i młodych dorosłych. Nie znaczy to jednak, że w późniejszym okresie życia będzie ono nieskuteczne. Wiadomo, im wcześniej problem zostanie zdiagnozowany i im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym szybciej można się spodziewać efektów. Piękny uśmiech to nie tylko kwestia zdrowotna, lecz także estetyczna, a jak wiadomo, w dzisiejszym świecie ogólna prezencja jest bardzo ważna niezależnie od zajmowanego stanowiska.

Rodzice często pytają, kiedy jest optymalny czas na wizytę u ortodonty z dzieckiem i większość specjalistów jest zgodnych, że dobry termin wypada mniej więcej w okolicach siódmych urodzin. Mimo to leczenie ortodontyczne dzieci w pewnych przypadkach powinno rozpocząć się zdecydowanie wcześniej. Kwalifikują do tego przede wszystkim choroby genetyczne ze zniekształceniami w obrębie twarzoczaszki. Wówczas odpowiednio wczesna interwencja może zapobiec poważnym problemom związanymi z aparatem mowy i żucia w przyszłości.

Warto mieć na uwadze, że leczenie ortodontyczne dzieci oraz nastolatków przebiega znacznie szybciej, a co ważniejsze, pozwala na osiągnięcie znacznie lepszych rezultatów niż u osób, które rozpoczęły kurację w wieku dojrzałym.

Co powinno skłonić do wizyty u ortodonty?

Przeważnie pacjenci zgłaszający się na leczenie ortodontyczne nie są zadowoleni z wyglądu własnego uśmiechu. Tymczasem ortodoncja zajmuje się nie tylko prostowaniem zębów, ale przede wszystkim leczeniem wszelkich wad zgryzu.

U dzieci pewne objawy mogą sygnalizować konieczność wizyty u ortodonty. Należą do nich:

  • występujące wady wymowy,
  • nadmierne zaciskanie zębów bądź zgrzytanie,
  • zęby przednie nadmiernie wystające do przodu,
  • szpary między zębami,
  • krzywo rosnące uzębienie dziecka,
  • przedwczesna utrata zębów mlecznych spowodowana niewłaściwą higieną jamy ustnej (m.in. próchnicą).

Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

Przede wszystkim, leczenie ortodontyczne przebiega wielofazowo. By uzyskać zadowalający efekt należy uzbroić się w cierpliwość. Sam zabieg poprzedza konsultacja, podczas której jest zbierany obszerny wywiad zdrowotny z pacjentem. Ma to na celu jak najlepsze sprecyzowanie leczenia i dobranie najbardziej odpowiednich technik leczenia. Następnie, podczas pierwszej wizyty ma miejsce badanie jamy ustnej. Przeważnie obejmuje ono oględziny jamy ustnej na zewnątrz, wewnątrz, wykonanie zdjęcia RTG oraz pobranie wycisku. t

Następnie, razem z pacjentem jest ustalany plan leczenia. Leczenie ortodontyczne bardzo często wymaga zastosowania aparatu ortodontycznego. Na regularnych wizytach kontrolnych lekarz ortodonta kontroluje postępy leczenia i w razie potrzeby wprowadza modyfikacje.

Zdjęcie aparatu nie oznacza jednak zakończenia kuracji! Równie ważne jest leczenie retencyjne, które ma za zadanie utrzymanie osiągniętego efektu przez długi czas.

Nieleczone wady zgryzu, nawet jeśli na co dzień nie powodują większego dyskomfortu, w przyszłości mogą okazać się sporym problemem. Dlatego warto wcześniej odwiedzić gabinet ortodonty, by zadbać zarówno o estetykę uśmiechu, jak i o zdrowie własnych zębów.

ubrania medyczne

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *