Z zabiegów medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej korzysta coraz większa liczba kobiet. Dużą zasługę w rozpowszechnieniu tych dziedzin można przypisać mediom społecznościowym oraz telewizji, które kreują obraz idealnego wyglądu – twarz bez niedoskonałości, duży biust, smukłą talię, jędrne pośladki oraz brak cellulitu i zmarszczek. Warto dodać, że z różnego rodzaju zabiegów upiększających coraz częściej korzystają również mężczyźni.
Chirurgia plastyczna – charakterystyka
Chirurgia plastyczna jest dziedziną medycyny, która dzieli się na chirurgię estetyczną i chirurgię rekonstrukcyjną. Do najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej należy powiększanie biustu, liposukcja, korekcja nosa i powiek czy lifting twarzy. W większości wymagają one późniejszej hospitalizacji.
Chirurgia rekonstrukcyjna zajmuje się głównie odbudową uszkodzonych tkanek w celu przywrócenia ich pierwotnych funkcji. Jest wykorzystywana nie tylko w przypadku osób posiadających wady wrodzone, ale również przy deformacjach powstałych na skutek choroby lub wypadku. Przykładem może być korekcja zdeformowanych uszu lub odbudowa skóry po oparzeniu. Warto podkreślić, że wspomniana dziedzina medycyny sięga jeszcze czasów I wojny światowej, gdzie zabiegi wykonywano u rannych żołnierzy.
Natomiast chirurgia estetyczna skupia się bardziej na poprawie wyglądu, aniżeli na przywróceniu funkcjonalności danej części ciała. Została stworzona głównie na potrzeby współczesnego rynku. Zabiegi tego typu są wykonywane na życzenie pacjenta, któremu z pewnych względów nie odpowiada obecny wygląd.
Medycyna estetyczna – zakres zabiegów
Medycyna estetyczna zaliczana jest do działu estetologii medycznej i określana jest jako mało inwazyjna, nieoperacyjna metoda poprawy urody. Skupia się głównie na profilaktyce starzenia się skóry i ma na celu w jak największym stopniu spowalniać ten proces. Oprócz tego oferuje zabiegi poprawy kondycji skóry, takie jak niwelowanie drobnych zmarszczek czy poprawa jędrności i wyrównanie jej kolorytu. Jednakże medycyna estetyczna nie ogranicza się tylko do zabiegów związanych z twarzą. Świadczy również usługi, takie jak redukcja cellulitu, usuwanie rozstępów i blizn, usuwanie owłosienia, modelowanie ust czy redukcja przebarwień i znamion. Podstawowe narzędzia wykorzystywane we wspomnianej dziedzinie to strzykawka i laser. Do masowo wybieranych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej należy botoks (stosowany do wygładzania zmarszczek), mezoterapia (regeneracja i odbudowa naskórka), modelowanie ust i policzków za pomocą kwasu hialuronowego oraz zabiegi z użyciem nici liftingujących (podniesienie owalu twarzy, poprawa napięcia i jędrności skóry).
Czym się różnią?
Wszelkie zabiegi medycyny estetycznej w przeciwieństwie do tych z zakresu chirurgii plastycznej, są mniej inwazyjne. Zazwyczaj nie wymagają również zastosowania znieczulenia, ale w przypadku osób o niskim progu bólu miejscowo aplikowane są specjalne maści, które uśmierzają ból. Czas wykonania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej jest zazwyczaj krótki, a pacjent bezpośrednio po ich wykonaniu może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Natomiast jeśli decydujemy się na zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, powinniśmy mieć świadomość potrzebnej hospitalizacji oraz czasu niezbędnego na rekonwalescencję. Podstawowa różnica między tymi dziedzinami polega więc na tym, że medycyna estetyczna wprowadza jedynie tymczasowe zmiany w wyglądzie pacjenta, a chirurgia trwale uzupełnia ubytki i redukuje niedoskonałości.
Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna to dwie odmienne dziedziny medycyny. Pierwsza z nich oferuje zabiegi mniej inwazyjne dające efekt tymczasowy, a druga obejmuje procedury wymagające długotrwałej rekonwalescencji.