Tyłozgryz – jak leczyć i czy nosić aparat?

Tyłozgryz

Tyłozgryz jest wadą zgryzu, która może wiązać się z wieloma przykrymi konsekwencjami: m.in. trudnościami z mową i gryzieniem, większym narażeniem na próchnicę czy erozję zębów. Istnieją jednak skuteczne metody leczenia, w tym noszenie aparatu ortodontycznego.

Tyłozgryz – co to jest?

Tyłozgryz to wada zgryzu polegająca na tym, że dolny łuk zębowy cofa się względem górnego łuku zębowego. Wada ta może mieć postać całkowitą (dolny łuk jest wyraźnie cofnięty), częściową (zazwyczaj ma postać cofnięcia lub przechylenia dolnych siekaczy) lub rzekomą (polega na wyraźnym wysunięciu przedniej wargi).

Jest to jedna z najczęstszych wad zgryzu diagnozowanych u dzieci w Europie. Nieprawidłowe ułożenie zębów może prowadzić do trudności z żuciem i przełykaniem pokarmów, co z kolei może powodować problemy trawienne. Ponadto może skutkować uszkodzeniami zębów, w tym nadmiernym zużyciem szkliwa oraz złamaniami zębów, szczególnie jeśli zęby nie są prawidłowo ułożone względem siebie. Dyskomfort i ból w obrębie żuchwy, głowy i szyi są również częstymi konsekwencjami tyłozgryzu. Aspekt estetyczny również ma znaczenie, gdyż tyłozgryz może wpłynąć negatywnie na wygląd uśmiechu, co z kolei może prowadzić do obniżonej samooceny i pewności siebie.

Leczenie tyłozgryzu – aparat ortodontyczny na tyłozgryz

Biorąc pod uwagę powyżej opisane konsekwencje, istotne jest skonsultowanie się z ortodontą w celu oceny i leczenia tej wady zgryzu, aby zapobiec poważniejszym konsekwencjom zdrowotnym oraz poprawić funkcję i estetykę uśmiechu.

Leczenie tyłozgryzu zazwyczaj polega na noszeniu aparatu ortodontycznego. Aparat ortodontyczny na tyłozgryz koryguje ułożenie zębów i pomaga poprawić zgryz. Czas trwania leczenia może być różny i zależy od stopnia zaawansowania wady zgryzu oraz współpracy pacjenta z ortodontą.

Jak dbać o zęby i aparat na tyłozgryz – akcesoria w sklepie DomowyStomatolog

Zęby z aparatem ortodontycznym wymagają szczególnej pielęgnacji. Ważne jest regularne mycie zębów, używanie nici dentystycznej oraz płukanie ust specjalnym płynem do płukania. Dobry sklep stomatologiczny, jak DomowyStomatolog znajdziesz szeroki wybór produktów do pielęgnacji zębów z aparatem ortodontycznym, takich jak pasta do zębów z aparatem ortodontycznym czy płyn do płukania jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym.

Artykuł promocyjny.

5/5 - (1 vote)

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *