Jak uchronić zęby dziecka przed próchnicą?

zeby dziecka przed prochnica

Zdrowy i piękny uśmiech naszych pociech to radość i powód do dumy każdego rodzica. Problem próchnicy u dzieci pojawia się już od pierwszych miesięcy życia. Wielu rodziców zmaga się z tak zwaną próchnicą butelkową, która pojawia się u dzieci karmionych z butelki lub za pomocą kubków niekapków. Często zauważalna jest już u kilkumiesięcznych maluchów. To bardzo poważna choroba zakaźna postępująca na tyle szybko, aby sprawić wiele bólu i spustoszeń w jamie ustnej. Zatem przekonaj się, jak bardzo ważna jest higiena oraz zapobieganie próchnicy od najmłodszych lat.

Edukacja zdrowotna dzieci

Bardzo często rodzice nie przywiązują należytej uwagi do odpowiedniej dbałości o zęby mleczne u dzieci. Wydaje nam się, że skoro i tak zaraz wypadną, nie wymagają wiele wysiłku. Nic bardziej mylnego. Nieleczone mleczaki powodują rozprzestrzenianie się bakterii na świeżo wyrżnięte stałe zęby. Zaczyna się od białych lub kremowych przebarwień na zębach i to znak, aby jak najszybciej zasięgnąć porady stomatologa. Leczenie próchnicy u małych dzieci jest bardzo kłopotliwe, lecz nie wolno nam tego bagatelizować. Przy wczesnym rozpoznaniu problemu z próchnicą może pomóc samo przeprowadzenie fluoryzacji bądź lakowania. Ważne jest, aby od najwcześniejszego okresu życia wpajać maluchom zasady zdrowego odżywiania i odpowiedniego dbania o zęby. Wczesne oswojenie dziecka ze szczotkowaniem zębów przyniesie odpowiednie nawyki na resztę życia. Zaleca się, aby oswoić dziecko z gabinetem stomatologicznym, wprowadzając tak zwane wizyty adaptacyjne. Podczas takiej wizyty maluch zapozna się z funkcjonowaniem gabinetu, jego zapachem i specyficznymi dźwiękami, a lekarz stomatolog będzie miał okazję do regularnej kontroli uzębienia naszych pociech.

Fluoryzacja – co to takiego?

Odpowiednia dawka fluoru pomoże uchronić zęby dziecka przed atakiem próchnicy. Fluoryzacja to jeden z najprostszych sposobów ochrony przed bakteriami i warto ją zastosować nawet na zdrowe mleczaki w celu zapobiegawczym. Polega na nałożeniu na zęby warstwy fluoru w postaci żelu, lakieru lub pianki. Taki zabieg trwa zaledwie kilka minut i jest zupełnie bezbolesny. Należy go powtarzać co 4 lub 6 miesięcy. Po fluoryzacji dziecko powinno powstrzymać się od jedzenia i picia przez około 2 godziny oraz przez 12 godzin od mycia zębów.

Lakowanie zębów – czy warto?

Lakowanie to zabieg profilaktyczny, przeprowadza się go na zdrowych zębach. Polega na wypełnieniu szczelin i bruzdek za pomocą półpłynnego laku, co pomoże uchronić zęby dziecka nie tylko przed wystąpieniem próchnicy, ale również przed bakteriami i działaniem kwasów. Taki zabieg oferuje się najmłodszym dzieciom, które mają jeszcze problem z odpowiednim i systematycznym użyciem szczoteczki bądź już na stałe zęby żujące (czwórki, piątki, szóstki i siódemki). Opinie na temat lakowania mleczaków są jednak dość podzielone. Niektórzy uważają to za błąd, jednakże zawsze można zasięgnąć opinii sprawdzonego specjalisty. Lakowanie jednego zęba trwa od kilku, do kilkunastu minut i jest całkowicie bezbolesne.

Lapisowanie mleczaków

To zabieg przeciwdziałający rozprzestrzenianiu się próchnicy. Przeprowadza się go na małych ubytkach zębów mlecznych lub ogniskach zapalnych szczególnie u małych dzieci, u których tradycyjna metoda leczenia nie jest możliwa ze względu na wiek. Podczas lapisowania na zaatakowany przez próchnicę ząb stomatolog nakłada warstwę azotanu srebra, który utwardza ząb i ma działanie bakteriobójcze. Zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie.

Próchnicy można uniknąć

Twoje dziecko musi mieć świadomość, że próchnica wcale nie musi być częścią jego życia. Odpowiednia edukacja i zdrowe nawyki to połowa sukcesu. Bardzo ważnym czynnikiem jest również wybór odpowiedniego stomatologa. Dobry dentysta z właściwym podejściem do dzieci to wielki skarb. Jeśli Twoje dziecko od początku poczuje się bezpieczne w gabinecie, nie odczuje lęku i niepotrzebnego stresu, będzie tam chętnie wracało. A to oznacza systematyczność w opiece nad zdrowym uśmiechem. W Warszawie i okolicach znajdziesz wiele gabinetów stomatologii dziecięcej, lecz jeśli chcesz być pewnym właściwego wyboru postaw na stomatologa w Wilanowie. To gwarancja bezstresowego leczenia.

ubrania medyczne

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *