Badanie USG Dopplera to szczególna odmiana badania ultrasonograficznego. Urządzenie do badania dopplerowskiego wykorzystuje kolory i dźwięki, aby precyzyjnie zobrazować kierunek i prędkość przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Jednak właśnie ze względu na swoją charakterystykę jest to badanie dość specyficzne. Warto wiedzieć, kiedy poddać się badaniu USG Dopplera tętnic szyjnych, jakie są wskazania do jego wykonania, a także jak się przygotować do badania dopplerowskiego. Wszystkie te informacje znajdziecie w poniższym tekście.
Czym jest badanie USG Dopplera?
Badanie dopplerowskie jest odmianą badania ultrasonograficznego. Jego przeprowadzenie opiera się na wysyłaniu oraz odbiorze fal ultradźwiękowych. Metoda Dopplera pozwala na ocenę stanu naczyń krwionośnych i zastawek, a oprócz tego ocenia kierunek przepływu krwi oraz jego prędkość. W ten sposób można zdiagnozować zakrzepicę, miażdżycę, a nawet nadciśnienie tętnicze. Aparat do badania USG Dopplera różni się jednak nieco od standardowego urządzenia do USG. Pozwala on na obrazowanie za pomocą kolorów, a dodatkowo naśladuje dźwięk krwi przepływającej w naczyniach krwionośnych. Kolor zmienia się wraz z prędkością przepływu krwi, natomiast wprawne ucho lekarza przeprowadzającego badanie jest w stanie wykryć nieprawidłowości na podstawie oceny dźwięku przepływającej krwi. Badanie USG Dopplera może być wykorzystywane do zdiagnozowania stanu naczyń krwionośnych, ale sprawdza się także przy ocenie ukrwienia narządów wewnętrznych. Badanie to jest również często stosowane do wykrywania zmian nowotworowych, ponieważ z reguły zmiany te są bardzo silnie ukrwione.
Wskazania do wykonania USG Dopplera tętnic szyjnych
Badanie dopplerowskie tętnic szyjnych ma na celu ocenę, czy w ich obrębie istnieją zwężenia tętnic. Zwężenia te skutkują podwyższonym ryzykiem udaru mózgu. Z kolei najczęstszą przyczyną występowania zwężeń tętnic są zmiany miażdżycowe i występowanie w tętnicach blaszek miażdżycowych. Z tego powodu wczesne wykrycie zaburzeń w przepływie krwi tętniczej jest szczególnie ważne. Szybka diagnoza pozwala nie tylko zminimalizować ryzyko udaru, ale również umożliwia wdrożenie skutecznego leczenia, które poprawi przepływ krwi w tętnicach szyjnych. Jednak jak zorientować się, że akurat w naszym przypadku możemy mieć do czynienia z zaburzeniami w przepływie krwi w tętnicach szyjnych? Jest kilka sygnałów ostrzegawczych. Należą do nich między innymi występowanie udaru mózgu lub zawału serca w wywiadzie rodzinnym, objawy neurologiczne wskazujące na niedokrwienie mózgu, zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia widzenia, miażdżyca, cukrzyca, podwyższone ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu oraz stan po urazie szyi. Również przebyty już udar mózgu lub atak niedokrwienny stanowią wyraźne wskazanie do regularnego badania stanu tętnic szyjnych.
Przygotowanie do badania i jego przebieg
Badanie dopplerowskie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Lekarze zalecają jednak, aby pacjent wybierający się na badanie USG Dopplera tętnic szyjnych zadbał o wybranie garderoby, która nie będzie nadmiernie zasłaniała szyi. Idąc na to badanie, dobrze jest także zrezygnować z biżuterii typu łańcuszki lub wisiorki ze względu na ich umieszczanie na szyi. Poza tym żadne inne przygotowania nie są potrzebne, do badania można podejść niemal z marszu. Ponadto badanie dopplerowskie pozostaje bez negatywnego wpływu na organizm pacjenta. Jest ono bezinwazyjne, bezbolesne i absolutnie bezpieczne. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej, a pacjent jest proszony o ułożenie się na plecach. Niejednokrotnie lekarz przeprowadzający badanie prosi pacjenta o odchylenie głowy do tyłu. Pozwala to na poprawę warunków oceny. Głowica ultrasonografu jest prowadzona przez lekarza po obu stronach szyi, w miejscach, gdzie przebiegają naczynia krwionośne. Podczas badania ocenie podlega prawidłowość przepływu krwi w tętnicach, jej kierunek oraz prędkość. Wszystkie te parametry obrazowane są za pomocą kolorów i dźwięku.