Czym się różnią drony rekreacyjne od tych profesjonalnych?

Czym się różnią drony rekreacyjne od tych profesjonalnych?

Popularność dronów kwitnie w najlepsze. Być może i ty zastanawiasz się nad kupnem tego latającego wynalazku. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, w rozmaitych wariantach cenowych. Oznacza to z jednej strony, że pozwolić sobie na nie może niemalże każdy, ale z drugiej – że wybór niekoniecznie jest łatwy. Podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać, jest to, do czego właściwie będzie nam ów dron służył.

Jeden z podstawowych podziałów wyróżnia koptery rekreacyjne (zwane także niekiedy rozrywkowymi) i te profesjonalne. Jeśli jednak nawet rozważamy zakup drona jako narzędzia zarobku, inwestycja od razu w sprzęt z drugiej grupy wcale nie musi okazać się najwłaściwiej podjętą decyzją.

Gdy posiadamy już pewne doświadczenie w sterowaniu tego typu maszyną, zwłaszcza potwierdzone stosownym certyfikatem, kupno i użytkowanie profesjonalnego drona nie powinny stanowić większego problemu. Gorzej, jeśli o dronach tylko słyszeliśmy i po prostu widzimy w nich potencjał do rozkręcenia intratnego biznesu. W takiej sytuacji na początek lepiej i tak zdecydować się na sprzęt „lżejszego” kalibru.

Drony rekreacyjne – tanie i lekkie

Po pierwsze, drony rekreacyjne są zdecydowanie tańsze od ich profesjonalnych odpowiedników. Gdyby więc w jakichkolwiek okolicznościach doszło do małej katastrofy, łatwiej przeboleć będzie utratę kilkuset złotych niż kilku tysięcy. Między jedną i drugą kategorią taka jest bowiem mniej więcej różnica cenowa.

Drony rekreacyjne są też od tych profesjonalnych istotnie lżejsze. Utrudnia to kontrolę nad nimi w nieco bardziej wietrznych warunkach, ale za to skutkuje mniej poważnymi szkodami w razie ewentualnego upadku. Gdy odpadnie wirnik, wystarczy go ponownie założyć, by odbyć kolejny lot. Jeśli upadnie dron profesjonalny, ważący co najmniej kilogram, najprawdopodobniej będziemy musieli liczyć się z koniecznością poważnych, kosztownych reperacji, a być może nawet całkowitej wymiany sprzętu na nowy.

Zezwolenia

Im dron jest cięższy, tym większe zagrożenie stwarza też zarówno dla operatora, jak i dla osób postronnych. Aby sterować najcięższymi modelami, trzeba posiadać specjalne zezwolenie, które wydaje Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. – Sam dron natomiast musi przejść badania techniczne – dodaje ekspert ze sklepu dla modelarzy RC Modelarnia.pl. Niezależnie zaś od tego, czy zdecydujemy się na drona rekreacyjnego, czy profesjonalnego, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie OC.

Jest ono obowiązkowe w przypadku, gdy chcemy naszym dronem zarabiać, na przykład filmując imprezy okolicznościowe czy dokonując zdalnych inspekcji (również z użyciem kamer termowizyjnych). Musimy wówczas uzyskać też wydawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego certyfikat UAVO. Tego rodzaju uprawnienia potwierdzają nasze kompetencje w sterowaniu kopterem. Gdy je zaś posiadamy, spokojnie możemy zdecydować się na sprzęt profesjonalny.

Wysoka cena, wysoka jakość

Takie drony wyposażone są w kamery, które potrafią rejestrować obraz w rozdzielczości wynoszącej nawet 4K i robić 12-megapikselowe fotografie. Posiadający kamerę dron rekreacyjny nie jest w stanie osiągnąć takich parametrów. Wysoką jakość obrazu uzyskuje się w przypadku sprzętu profesjonalnego również dzięki rozbudowanym systemom elektronicznej stabilizacji zarówno kamery, jak i samego drona. Istotna jest też możliwość sterowania w przypadku niektórych modeli nie tylko kopterem, ale też samą kamerą z poziomu nadajnika.

5/5 - (1 vote)

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *