Intermodalny pociąg z Chin – propozycja dla handlujących ze Wschodem

Intermodalny pociąg z Chin – propozycja dla handlujących ze Wschodem

Chiny już teraz są potęgą gospodarczą, choć w dalszym ciągu rozwijają się w relatywnie szybkim tempie. Tym samym, prowadzą wymianę handlową praktycznie ze wszystkimi regionami świata, co stwarza ogromne zapotrzebowanie na transporty międzynarodowe prowadzące do i z Państwa Środka. Europa nie jest wyjątkiem w tym zakresie, ponieważ jej przedstawiciele kupują w Chinach mnóstwo towarów, np. z branży elektronicznej czy tekstylnej. Niska cena, wynikająca ze stosunkowo taniej siły roboczej, jest głównym powodem tego zjawiska.

Organizacja transportu międzynarodowego na trasie Chiny – Europa stanowi spore wyzwanie dla współczesnych firm spedycyjnych. Na szczęście, w wyniku gwałtownego rozwoju infrastruktury oraz środków transportowych, pojawiło się wiele możliwości na organizację przewozu w tych kierunkach.

Spedycja międzykontynentalna – zadanie dla specjalistów

W pierwszej kolejności warto podkreślić, że współcześnie zdecydowana większość przewozów międzykontynentalnych realizowana jest przez specjalizujące się w tej działalności firmy spedycyjne. Zlecenie tego procesu podmiotowi zewnętrznemu może przynosić korzyści, ponieważ osoby z wieloletnim doświadczeniem i siecią kontaktów są w stanie w pełni zoptymalizować określony przewóz towarów.

Spośród istniejących gałęzi transportu, takich jak:

  • transport kolejowy,
  • transport  drogowy,
  • transport morski,
  • transport lotniczy,
  • transport śródlądowy

możemy korzystać do realizacji  spedycji towarów na trasie Chiny – Europa. Pokonanie kilkunastu tysięcy kilometrów musi wiązać się z co najmniej kilkunastoma dniami tzw. „transit time”. Z racji ograniczeń związanych z transportem drogowym oraz śródlądowym, w przypadku takiej trasy możemy rozważać tylko 3 opcje:

Transport lotniczy – czas przewozu to kilka dni roboczych. Konsekwencją jednak jest stosunkowo wysoki koszt przewozu jednostki ładunkowej typu kontener.

Transport morski – w tym przypadku odbiorca będzie czekał na towar nawet 60 dni roboczych. Zaletą tego rodzaju spedycji jest najniższa ze wszystkich typów transportu cena.

Transport kolejowy – zyskuje na znaczeniu na trasie Europa – Chiny. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest korzystny stosunek ceny oraz czasu przewozu, który wynosi kilkanaście dni roboczych.

Dlaczego warto wybrać intermodalny pociąg z Chin?

Zakładając, że rezygnujemy z transportu morskiego ze względu na czas trwania przewozu, zastanówmy się nad wyborem pomiędzy koleją oraz samolotem. Ten ostatni środek transportu nierozerwalnie wiąże się z wysokimi kosztami, choć w zamian otrzymujemy najkrótszy czas dostawy. W przypadku transportu kolejowego mamy z kolei niższy koszt przewozu, ale za to ok. 2 razy dłuższy czas oczekiwania. Decyzja powinna być podjęta na podstawie uwarunkowań związanych z transportowanym towarem – specyfiki produktu, skutków dostawy po „x” dniach (utracone korzyści itp.) oraz możliwości finansowych firmy.

Obecnie, coraz częściej korzysta się z intermodalnego transportu na trasie Chiny – Polska. Oznacza to wykorzystanie tej samej jednostki ładunkowej (np. kontener) od miejsca nadania, aż do finalnego odbiorcy. Niesie to za sobą szereg wymiernych korzyści, na czele z wyeliminowaniem czasochłonnych i kosztownych operacji przeładunkowym na rzecz prostych i przebiegających sprawnie, polegających jedynie na przemieszczeniu kontenera z jednego środka transportu na drugi.

Wiele firm spedycyjnych posiada w swojej ofercie kompleksową usługę transportu kolejowego z Chin do Europy. Taka trasa przebiega przez kilka krajów: Chiny, Kazachstan, Rosję, Białoruś, Polskę oraz Niemcy. Towar ląduje finalnie w Warszawie, jednak następnie może być przewieziony w dowolne miejsce w Europie. Niektórzy spedytorzy posiadają szeroką ofertę kontenerowych jednostek ładunkowych, wśród których dostępne są:

  • 20’GP,
  • 20’HC,
  • 40’GP,
  • 40’HC,
  • kontenery chłodnie 40’RF i 45’RFHC,
  • kontenery open – top (OT),
  • kontenery z wieszakami na ubrania.

Handel z Chinami przy wykorzystaniu intermodalnego transportu kolejowego oznacza wiele korzyści dla przedsiębiorstw. Warto przede wszystkim podkreślić:

  • zauważalną oszczędność na transporcie w stosunku do frachtu lotniczego,
  • oszczędność czasu w porównaniu do kontenerowego transportu morskiego,
  • neutralność względem środowiska naturalnego,
  • wysoki stopień bezpieczeństwa towarów.

Spedycja multimodalna to stosunkowo nowa gałąź przemysłu zdobywająca coraz większe uznanie przedsiębiorców. Warto rozważyć korzystanie z tego typu transportu – pozwoli on na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku oraz zapewni ciągłość dostępu do wartościowych i poszukiwanych towarów produkowanych w Chinach.

5/5 - (1 vote)

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *