Czujniki ruchu sterujące oświetleniem to wygodne rozwiązanie, które zdejmuje z nas konieczność poszukiwania włącznika światła w kompletnych ciemnościach. Taka możliwość przydaje się codziennie w wielu sytuacjach. W jakich wnętrzach czujniki ruchu są najbardziej potrzebne i dlaczego warto je zainstalować? Jakie korzyści daje użytkownikowi typowy czujnik ruchu?
W których pomieszczeniach czujnik ruchu będzie dobrym rozwiązaniem?
Po ciężkim dniu w pracy zahaczasz o sklep, żeby zrobić zakupy. Obładowany siatkami idziesz przez ciemną klatkę schodową, bojąc się puścić raz złapane wygodnie uszy reklamówek. Docierasz po omacku do drzwi i na oślep próbujesz włożyć klucz do zamka. Gdy wreszcie to się udaje, w przedpokoju wita cię nieprzenikniony mrok. Ledwo udaje ci się nie potknąć o niedbale rzucone na środku buty twojej pociechy. Wreszcie znajdujesz kawałek stabilnego gruntu, na który możesz odłożyć zakupy. Dopiero teraz masz wolną rękę i możesz zapalić światło. O ile przyjemniej byłoby, gdyby zapaliło się samo? To możliwe, gdy używa się czujnika ruchu.
Zasada jest prosta – wyjaśnia specjalista z hurtowni elektrycznej Kontakt-sklep.pl. – Czujnik steruje włącznikiem światła i zapala je, gdy użytkownik znajdzie się w pomieszczeniu. To bardzo przydatne, gdy akurat nie mamy wolnych rąk, a pomieszczenie jest pozbawione dostępu światła dziennego. Takie czujniki ma w swojej ofercie firma Berker.
Gdzie zatem sprawdzi się czujnik ruchu? Przede wszystkim tam, gdzie światła jest mało lub gdzie przebywamy po zmroku. Z pewnością ułatwi nam życie czujnik zamontowany w garażu, piwnicy, na klatce schodowej oraz w przedpokoju. Jeżeli cenimy komfort, możemy zamontować go także w innych pomieszczeniach, w których niezależnie od pory dnia należy zapalić światło, aby z nich korzystać. Często takim pomieszczeniem jest toaleta.
Przykład czujnika ruchu
Jak wspomniał wyżej nasz ekspert, jednym z producentów czujników ruchu sterujących oświetleniem jest Berker – marka słynąca z dobrego designu i niezawodności. Zobaczmy, co oferuje w dziedzinie czujników. Na tapet weźmiemy najprostszy model na każdą kieszeń, czyli dwuprzewodowy czujnik ruchu w kolorze białym o zasięgu 1,1 m.
Ten czujnik ruchu ma bardzo prosty, ale elegancki wygląd. Jest przeznaczony wyłącznie do użytku wewnątrz pomieszczeń. Współpracuje tylko z oświetleniem dającym możliwość regulacji natężenia. Można go łączyć z lampami energooszczędnymi oraz LED 230 V w ściemnialnych wersjach. Komplet zawiera mechanizm, ale nie zawiera ramki, którą należy dokupić osobno.
