Jak transportować towary z Chin?

Jak transportować towary z Chin?

Importujemy z Chin już niemal wszystko. Proces ten wymaga jednak znajomości przepisów prawnych, w tym celnych, a także potencjalnych metod transportu. Wybór odpowiedniej może być wyzwaniem.

To wyzwanie jest jednak nieuniknione i każdy, kto planuje zająć się sprowadzaniem produktów chińskiej produkcji musi się z nim zmierzyć. Droga jest daleka, a kraj – w gruncie rzeczy – egzotyczny. Import na własną rękę z reguły jest nieopłacalny. Sporą trudnością jest tu również często spotykana bariera językowa i nieznajomość kruczków prawnych. Dlatego też najlepiej jest zdecydować się na wybór doświadczonej firmy transportowej.

Dostępne metody

Najbardziej popularną metodą jest spedycja morska. Wynika to przede wszystkim z najniższych kosztów. Transport morski jest nie tylko korzystny cenowo, ale jednocześnie umożliwia przewożenie wielu produktów jednocześnie – statki mają wystarczająco dużą ładowność. Najczęściej zatem chińskie produkty do Europy przybywają na kontenerowcach – w skrzyniach, workach, kartonach czy beczkach. Duża konkurencja wśród organizatorów tego typu przewozów wpływa na niskie ceny usług.

Klienci mogą wybierać konkretny port docelowy – Gdynię lub Gdańsk. Transport towarów drogą morską trwa zazwyczaj od 4 do 6 tygodni. Firmy specjalizujące się w spedycji morskiej towarów z Chin zwykle dbają też o kontakt z agencją celną, która ułatwia realizację procedur celnych.

W przypadku spedycji morskiej zakładany czas dostawy może być nieakceptowalny dla klientów. Zwłaszcza, jeśli chodzi o transport do polskich portów. Szybciej statek dopłynie do portu w Hamburgu – tam bowiem procedury celne przebiegają sprawniej, ponieważ są bardziej uproszczone, niż w naszym kraju.

Transport drogą powietrzną będzie szybszy, ale mniej opłacalny. Koszty przewozu są znacznie wyższe, a dostępna przestrzeń ładunkowa niższa. Problemem mogą okazać się także procedury celne – warto w tym przypadku skorzystać z usług wyspecjalizowanych agencji celnych, które przeprowadzą formalności i dokonają oclenia towaru. Czas realizacji transportu to zaledwie 1 do 3 dni.

Kolejny sposób to transport kolejowy – tu czas trwania przewozu wynosi około 2 tygodnie, a pociągi kursują często – po 4 razy tygodniowo na trasach Polska-Chiny i Chiny-Polska. Ten rodzaj transportu zapewnia wysoką ładowność, możliwość przewozu zróżnicowanych rodzajów towarów w kontenerach dostosowanych do konkretnych wymagań przewożonych towarów (m.in. chłodnie, cysterny, kontenery z wieszakami itp.) oraz zasadniczo niższe koszty w porównaniu z transportem lotniczym.

Spedycja kolejowa realizowana na trasie relacji Europa-Chiny prowadzona jest na bazie tzw. Nowego Szlaku Jedwabnego opartego o ekspresowe pociągi towarowe. Mogą być one elementem transportu multimodalnego, który obejmował będzie, poza koleją, jeszcze inne środku transportu – np. przewóz samochodami ciężarowymi. W efekcie klienci mogą skorzystać z wygodnych usług door-to-door, które pozwalają na przewóz towarów bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy. Zaletą tej metody transportu jest także bezpieczeństwo i ekologia.

Nowy Szlak Jedwabny przebiega przez regiony wolne od niepokojów społecznych i konfliktów militarnych – tj. przez: Chiny, Mongolię, Kazachstan, Rosję, Ukrainę (omija Donbas i obszary objęte wojną domową) Białoruś i Polskę. Rozpoczyna się w miejscowości Zhengzhou w prowincji Henan położonej w środkowych Chinach i prowadzi aż do centrum multimodalnego pod Warszawą.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Decydując się na przewóz towarów na trasie Chiny-Polska czy Polska-Chiny w pierwszej kolejności należy oszacować koszt oraz czas trwania przewozu. Jeśli szukamy optymalnego rozwiązania względem tych czynników właściwym wyborem będzie skorzystanie ze spedycji kolejowej.

Korzystanie z usług doświadczonej firmy spedycyjnej daje gwarancję, że dopełnione zostaną wszelkie formalności związane z przewiezieniem towaru, w tym prawidłowo wykonane operacje celne czy portowe.

ubrania medyczne

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *