Planowanie magazynu to bardzo indywidualna kwestia. Każdy przedsiębiorca ma inne oczekiwania względem jego wykorzystania. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju rozwiązań, aby zapewnić jak najlepszą funkcjonalność magazynu.
Na co zwrócić uwagę?
Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy planowaniu wyposażenia, to wielkość magazynu. Obecnie na rynku dostępne są różne rozwiązania pozwalające na optymalizacje nawet niewielkich przestrzeni. Warto się z nimi zapoznać już na początku, aby poznać wszelkie możliwości.
Kolejnym aspektem jest rozmieszczenie wyposażenia. Każdy magazyn ma swoje indywidualne potrzeby. Na przykład magazyn, w którym rotacja towarów będzie wysoka, powinien być skonstruowany inaczej niż magazyn, w którym jest ona znikoma. Kluczowym zagadnieniem jest też przeznaczenie magazynu. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to w jakiej formie towary będą do magazynu dostarczane i z niego wydawane. Ma to duże znaczenie przy planowaniu funkcjonalności hali. Istnieją trzy logistyczne schematy dla różnych typów magazynowania:
- FEFO (z ang. first expired – first out) – zazwyczaj ten schemat jest wykorzystywany w magazynach z artykułami spożywczymi, gdzie produkty z najkrótsza datą przydatności jako pierwsze opuszczają magazyn.
- LIFO (z ang. last in – first out) – najdłużej przechowywane produktu wychodzą z magazynu jako pierwsze.
- FIFO (z ang. first in – first out) – według tej koncepcji produkty, które przyjęto w magazynie jako pierwsze, pierwsze z niego wychodzą; schemat stosowany głównie w magazynach przelotowych.
Do wyposażenia magazynu używane są zazwyczaj regały magazynowe. Ponieważ przetrzymywane towary są dla regałów magazynowych bardzo dużym obciążeniem, należy skoncentrować się na ich wytrzymałości. Bardzo ważnym elementem jest też konstrukcja mebli magazynowych. W przypadku wysokich magazynów dobrym rozwiązaniem są wysokie regały pozwalające na wykorzystane całej przestrzeni hali. Oczywiście wybór wyposażenia trzeba też uzależnić od rodzaju składowanych towarów.
Regały paletowe
W magazynach spotykamy najczęściej regały paletowe. Są proste w konstrukcji oraz zastosowaniu. Regały paletowe używane są do składowania różnorodnych towarów nie tylko spaletyzowanych, ale również towarów niespaletyzowanych. Pozwalają na zastosowanie układu prostopadłego i równoległego. Można również stosować je w gniazdach jedno lub wielopaletowych. Regały paletowe zyskały popularność przez swoją cenę, gdyż jest to jeden z najtańszych systemów regałów. Pozwalają też na bezpośredni dostęp do składowanych towarów. Znacznie umożliwia to kontrolę nad stanem magazynowym. Można łatwo skonfigurować ich ustawienie, dopasowując regały do indywidualnych potrzeb magazynu.
Regały mobilne
Regały mobilne to alternatywa na rzędowych regałów paletowych. Specjalne ciągi regałowe umieszczane są na montowanych w posadzce szynach, które pozwalają na przesuwanie regałów. Takim systemem można zmieniać ich położenie w obie strony. Głównymi zaletami regałów przesuwnych jest pełne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Ułatwiony jest również dostęp do wszystkich składowanych towarów. Dla bezpieczeństwa regały mobilne zostały wyposażone w specjalne czujniki ruchu, które blokują zsuwanie się ciągów regałowych.
Regały wysokiego składowania
Ich wysokość sięga nawet do kilkunastu metrów. W zależności od składowanego towaru możliwa jest zmiana wysokości i szerokości półek. Często też regały wysokiego składowania używane są do magazynowania towarów na paletach. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne. Przechowywanie na nich towarów jest bezpieczne i pozwala zaoszczędzić miejsce w hali magazynowej/
Podsumowanie
Przemyślane rozwiązania sprawią, że magazyn będzie efektywnie spełniał swoje zadanie. Warto tak zaplanować rozmieszczenie wyposażenia, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń hali. Szeroki wybór regałów z pewnością ułatwi zaprojektowanie funkcjonalnej powierzchni magazynowej.
