Zasady działania systemów klimatyzacji

Zasady działania systemów klimatyzacji

Trudno obecnie wyobrazić sobie nowoczesne biuro, które nie byłoby wyposażone w system klimatyzacji. Coraz częściej rozwiązanie to spotkać można również w obiektach użyteczności publicznej oraz mieszkaniach prywatnych i domach jednorodzinnych. Czy zastanawialiście się jednak kiedyś, jak właściwie taki system funkcjonuje? Możecie o tym przeczytać niżej.

Procesy zachodzące w systemie klimatyzacji są ściśle związane z jego budową. Otóż niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z pojedynczym klimatyzatorem, czy też z większą liczbą takich urządzeń, część musi znajdować się na zewnątrz budynku, a część – w klimatyzowanym pomieszczeniu. W przypadku systemów multisplit wystarczy tylko jedna jednostka zewnętrzna, aby obsłużyć kilka jednostek wewnętrznych, mogących przybierać zresztą najrozmaitsze formy.

Obydwie części – zewnętrzna i wewnętrzna – muszą być ze sobą połączone izolowanymi przewodami (wykonanymi najczęściej z miedzi), którymi przemieszcza się tzw. czynnik chłodzący. Ma on postać płynu wlewanego do instalacji po jej zamontowaniu. – Powinna być szczelna, ponieważ czynnik chłodzący to substancja dość niebezpieczna dla zdrowia i środowiska naturalnego – mówi ekspert z hurtowni klimatyzacyjnej Centrowent.

Co się dzieje w parowniku

Czynnik chłodzący krąży stale po całym systemie, na przemian skraplając się i odparowując. Gwałtowne parowanie następuje na skutek jego wrzenia w znajdującym się w jednostce wewnętrznej parowniku i przyczynia się do schłodzenia tego ostatniego. Schłodzeniu ulega również powietrze wokół niego, nawiewane do pomieszczenia przez znajdujący się w klimatyzatorze wentylator. Nagłe obniżenie temperatury sprawia, że znajdująca się w powietrzu para wodna skrapla się na parowniku i spływa do specjalnego zbiornika (który trzeba regularnie opróżniać) albo do kanalizacji.

Sprężarka i skraplacz

Czynnik chłodzący w postaci pary natomiast zostaje zassany do sprężarki, stanowiącej element jednostki zewnętrznej. Tutaj pod wpływem wysokiego ciśnienia następuje jego sprężenie, którego efektem jest ponowne skroplenie. Ono z kolei zachodzi w również znajdującym się w jednostce zewnętrznej skraplaczu. Skropleniu towarzyszy podniesienie się temperatury, a powstałe w ten sposób ciepło usuwane jest przez zewnętrzny wentylator. To właśnie dlatego na zapleczach budynków wyposażonych w potężne systemy klimatyzacji potrafi być ciepło nawet w środku mroźnej zimy.

Inne elementy systemu

Skroplony czynnik chłodzący wraca do jednostki zewnętrznej, gdzie ulega ponownemu rozprężeniu – i cały cykl rozpoczyna się od nowa. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ciśnienie przepływu czynnika chłodzącego jest regulowane przez termostatyczny zawór rozprężny. Inne ważne elementy systemu klimatyzacji to przewód elektryczny umożliwiający sterowanie nim i zasilanie, a także oczyszczający powietrze filtr, który wymaga regularnej wymiany. Niektóre systemy wyposażone są dodatkowo w nagrzewnice, przydatne w chłodniejszych okresach, inne z kolei w funkcję osuszania powietrza.

Oceń post

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *