Psy i ptaki myśliwskie na polowaniach

Psy i ptaki myśliwskie na polowaniach

Tradycje polowań na grubą zwierzynę sięgają w Polsce czasów średniowiecza. W porównaniu z tą epoką obecnie polowania to rzadkość, jednak wciąż nie brakuje pasjonatów myślistwa. Dla niektórych to po prostu rodzaj odskoczni od miast i codzienności, dla niektórych sport, jak każdy innych, a dla niektórych to luksusowa rozrywka, którą chętnie porównują rangą do gry w golfa. W naszym artykule skoncentrujemy się na polowaniach z psami i ptakami myśliwskimi.

Polowania z psami myśliwskimi

Początki polowań z psami związane są przede wszystkim z Wielką Brytanią, w której chętnie polowano na lisy i płową zwierzynę, co stanowiło formę rozrywki dla zamożnych mężczyzn. Zwierzęta ścigane były przez sfory psów gończych i myśliwskich. We Francji natomiast polowano na zwierzynę, która dostarczała mięsa. W większości krajów europejskich obecnie tę formę rozrywki zastąpiono polowaniami po sztucznym tropie, w których wciąż biorą udział psy. To polowania konne. Jeden z jeźdźców ciągnie tzw. włók, który zostawia po sobie zapachowy ślad i to za nim podążają w pogoń myśliwi wraz ze swoimi psami. By polowanie wyglądało jak najbardziej naturalnie, jeździec ze włókiem wybiera trasy, jakimi poruszałoby się żywe tropione zwierzę, na przykład lis. Nie omija się leśnej gęstwiny, strumieni, czy powalonych konarów. W polowaniach na koniach wybiera się dwie osoby, które można nazwać przywódcami. Główny przywódca nazywany jest masterem, to właśnie jego słuchają wszystkie psy gończe i to on ma ostateczne zdanie przy podejmowaniu decyzji. Zastępcą mastera jest huntsman, który dzierży harap i róg myśliwski. Harap służy do ujarzmiania sfory, natomiast róg myśliwski zagrzewa psy do wysiłku i zwiastuje się nim zakończenie polowania – mówi nam przedstawiciel ze sklepu KomisBroni.pl ze Szczecina.

Polowania z ptakami myśliwskimi

Techniki polowania z ptakami często nazywa się polowaniami „pod pierzem”. Przykładem jest polowanie z ptakami wysokiego loku, sokołami – polowanie z rękawicy lub z wysokich czatów. Jak to wygląda w praktyce? Sokolnik, najczęściej konno, poszukuje zwierzyny, na przykład czaple, czy kaczki. Zatrzymuje się i zrywa kaptur z sokoła, którego okrzykiem zachęca do ataku. Ptak wzbija się wysoko, uderza ją i strąca na ziemię. Sokolnik galopuje w tę samą stronę. Ułożony sokół siada na zdobyczy, następnie zostaje nagrodzony przez swojego właściciela tzw. odprawą, a więc kawałkiem mięsa z upolowanej ofiary. Inny sposób to polowanie z czatów. Tu towarzyszy nam także pies podsokoli – kiedy ten wystawia zwierzynę, polujący puszcza swojego sokoła z rękawicy, uprzednio zdejmując mu kaptur. Sokół wznosi się wysoko i pikując, strąca zdobycz. Polowanie z jastrzębiami, które są ptakami niskiego lotu, odbywa się przeważnie pieszo, z rękawicy. Zdobyczą jastrzębia są zwykle króliki i zające. Polowanie z orłem odbywa się podobnie, jednak celem łowów mogą być nawet lisy, czy sarny. Tak więc polowanie z bronią myśliwską to nie wszystko – polowania z psami myśliwskimi i ptakami myśliwskimi wciąż są popularne.

5/5 - (1 vote)

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *