Czujniki przepływu powietrza są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach przemysłowych. Znajdziemy je m.in. wszędzie tam, gdzie montuje się silniki spalinowe. Nie dziwi więc, że są jednym z kluczowych komponentów dla motoryzacji.
Czujnik przepływu powietrza – zastosowanie
Urządzenie to ma za zadanie mierzenie ilości powietrza doprowadzanego do maszyny przemysłowej lub w pojazdach. Za pomocą sygnału, czujnik przepływu powietrza odpowiada za obliczanie dawki wtrysku w silnikach. Dodatkowo w samochodach wyposażonych w siniki wysokoprężne jest on również odpowiedzialny za sterowanie procesem recyrkulacji spalin. Tym samym stanowi on ważny element, bez którego redukcja spalin oraz doprowadzenie powietrza, byłoby znacznie utrudnione. W niektórych przypadkach nawet i niemożliwe do wykonania.
Z tego tez powodu bardzo ważne jest, by utrzymywać go w stanie nieuszkodzonym oraz chronić przed zanieczyszczeniami. W przeciwnym wypadku może on wysyłać nieprawidłowe sygnały do sterownika silnika lub maszyny przemysłowej. To z kolei może zaburzyć prawidłowe sterowanie pozostałymi elementami konstrukcyjnymi.
Czujnik przepływu powietrza – mechanizm działania
Każdy czujnik przepływu powietrza składa się z kanału przepływowego w postaci rurki. To właśnie przez nią przepływa powietrze, które następnie jest dostarczane do właściwego czujnika. Jednak budowa ta może się delikatnie różnić w zależności od urządzenia. Niektóre pojazdy są wyposażone w czujniki przepływu powietrza, których czujnik stanowi oddzielny moduł wtykowy. Bardzo często, zwłaszcza w starszych autach elementem czujnikowym jest gorący drut. Nowe modele funkcjonują natomiast dzięki obecności foliowego rezystora, umieszczonego na wsporniku.
Tego typu czujnik potrafi nagrzać się nawet do temperatury 180°C. Zasysane do środka powietrze schładza rozgrzany termoanemometr. W tym samym czasie proces ten podlega stabilizacji za pomocą elektronicznego układu regulującego. To właśnie on stanowi o ilości zasysanego powietrza. Wiele nowych pojazdów jest również wyposażona w 2 oddzielne mostki pomiarowe. Umożliwiają one m.in. wykrywanie nieprawidłowości takich jak pulsacji.
Czujniki przepływu powietrza w przemyśle
Urządzenia te odgrywają również bardzo ważną rolę w przemyśle. To właśnie tam najczęściej stosuje się urządzenia wyposażone w czynniki płynne lub gazowe, Są one odpowiedzialne m.in. za doprowadzanie cieczy chłodząco-smarującej do maszyn i agregatów. Pojawiają się także w urządzeniach do wentylowania oraz instalacjach odpowietrzających maszyny bądź budynki. Czujniki elektroniczne przepływu są używane także do zapobiegania uszkodzeniom oraz przestojom produkcyjnym, które mogą wynikać z powstałej awarii przepływu. Wiele z czujników opiera się na mechanizmie pomiarowym, który działa w oparciu o monitorowanie czynników takich jak olej, woda lub ciecz chłodząco-smarująca. Niektóre modele czujników dokonuje także pomiarów powietrza (np. sprężonego) lub czynników agresywnych.