Najpopularniejsze materiały wykorzystywane do produkcji tekstyliów dekoracyjnych

materialy wykorzystywane do produkcji tekstyliow dekoracyjnych

Od bardzo wielu wieków tkaniny otulają nasze wnętrza, nadając im nietuzinkowy charakter. Na samym początku służyły jako izolacja oraz ocieplenie pomieszczenia, natomiast w dzisiejszych czasach odgrywają rolę typowo dekoracyjną. Jakie tkaniny dekoracyjne wybieramy zatem najchętniej oraz najczęściej? W poniższym artykule przedstawiamy zagadnienia związane z rolą tkanin w naszych wnętrzach.

Tkaniny dekoracyjne na poduszki, dywany, pledy

Dekorowanie wnętrz tekstyliami zazwyczaj ogranicza się do zakupu dywanu, poduszek, pledów oraz zasłon i firan. Bardzo często zdarza się, że pod wpływem impulsu decydujemy się na pojedyncze akcesoria, zapominając o funkcjach użytkowych czy stylu aranżacyjnym danej przestrzeni. Każdy, dla kogo liczy się stworzenie spójnego, harmonijnego oraz przytulnego wnętrza powinien uprzednio przemyśleć całą koncepcję. Wybierając poszewki, pledy oraz dywany należy zwrócić uwagę przede wszystkim fakturę, kolorystykę i wzornictwo materiału. Przytulność wnętrza jest bowiem wynikiem połączenia sposobu absorpcji światła, przezierności, przepuszczalności, a także właśnie miękkości oraz faktury materiałów pokrywających dekoracje. W tym przypadku najlepiej sprawdza się len, bawełna, satyna, wełna, a także atłas.

Materiał na zasłony i firany

W przypadku, gdy wybieramy materiał na zasłony i firany, niezmiernie istotna będzie ich gramatura, a także przepuszczalność. Przy planowaniu zakupów tego typu dekoracji, dopiero na drugim miejscu powinniśmy kierować się wyglądem produktu, a więc kolorystyką czy wzorzystością materiału. Od gramatury oraz wagi tkaniny zależy przede wszystkim ich przezierność oraz grubość. Jeśli zależy nam na tym, aby wybrane zasłony nie przepuszczały promieni słonecznych, wybierzemy welur, żakard czy aksamit. W takim przypadku karnisz powinien być jednak wykonany z wytrzymałego materiału oraz bezpiecznie i stabilnie zamontowany.

Tkanina obiciowa – welur, szenila oraz tweed i perkal

Z kolei tkaniny wykorzystywane jako obicia rządzą się swoimi własnymi prawami. Materiał stosowany w tapicerowaniu powinien być bowiem wygodny w użytkowaniu, łatwy w pielęgnacji, a także niezwykle wytrzymały. Wynika to z tego, że meble tapicerowane służą przede wszystkim do siedzenia lub opierania się (np. zagłówek łóżka, fotel). Wśród najbardziej popularnych tkanin obiciowych można znaleźć welur, tweed, szenilę, perkal, a także tkaninę flokową, która swoim wyglądem bardzo dobrze imituje prawdziwą skórę bydlęcą lub baranią. Tkanina obiciowa welur lub aksamit idealnie sprawdzą się także w formie dodatków.

W momencie, w którym planujemy zakup nowych dekoracji w postaci tkanin, musimy pamiętać, żeby wybrane przez nas produkty były wytrzymałe, uniwersalne i estetyczne. W tym przypadku niezwykle ważne jest zwracanie uwagi na ich kolory, faktury, przepuszczalność światła, wzorzystość czy odporność na zabrudzenia.

ubrania medyczne

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *