Palniki do cięcia metalu i złomu – przegląd, funkcje, parametry

Palniki do cięcia metalu i złomu

Palniki gazowe wykorzystywane są w różnych branżach, warto jednak zwrócić uwagę na to, że w ofercie sklepów i hurtowni dostępne są modele o różnych parametrach technicznych i przeznaczeniu. Dlatego też przed zakupem należy dokładnie poznać specyfikację wybranego wariantu. Niektóre z nich są rozwiązaniami uniwersalnymi, inne natomiast dostosowane są do specjalistycznych zadań, jak cięcie metalu lub spawanie.

Klasyfikacja palników gazowych jest mocno rozbudowana, zależy bowiem od kryterium, jakie zostanie przyjęte do jej zbudowania. Najbardziej ogólnym jest podział na palniki inżektorowe i bezinżektorowe. Pierwsze, nazywane także smoczkowymi, to jeden z bardziej uniwersalnych sprzętów, a możliwości zastosowania są duże. Poza cięciem stali węglowych wykorzystywane są podczas spawania, lutowania twardego oraz podgrzewania materiałów. Modele te zasysają gaz spawalniczy pod wpływem tlenu. Następnie gazy przemieszczane są pod dużym ciśnieniem do komory mieszania, znajdującej się wewnątrz palnika. Z kolei palniki bezinżektorowe to rozwiązania specjalistyczne, w związku z czym stosowane są zdecydowanie rzadziej. Doskonale radzą sobie z grubymi blachami. W tym wariancie gazy palne znajdują się w specjalnym zbiorniku, który znajduje się na zewnątrz. Palniki bezinżektorowe to sprzęt wymagający zakupu dodatkowych akcesoriów, takich jak np. reduktory, odpowiadające za utrzymanie stałego ciśnienia gazu w palniku.

Ze względu na wykorzystanie palniki podzielić można na urządzenia przeznaczone do spawania, podgrzewania, lutowania oraz cięcia, chociaż dużą popularnością cieszą się rozwiązania uniwersalne. Warto zwrócić uwagę na jakość i wykonanie wybranego rozwiązania. W ofercie https://sklep.pomet-wronki.com.pl/palniki,s1001,c13,pl.html dostępne są różne warianty palników, aby cały proces obróbki przebiegał sprawnie i efektywnie.

Analizując rodzaje palników, przyjmuje się jako kryterium rodzaj wykorzystywanego gazu, w tym m.in. palniki acetylenowo-tlenowe, propoanowo-tlenowe czy propoanowo-powietrzne. Rodzaj wykorzystywanego gazu dobierany jest odpowiednio do potrzeb wykonywanej pracy.

Palniki uniwersalne

W wielu branżach wybierane są palniki uniwersalne. Jest to rozwiązanie dobre m.in. wtedy, gdy urządzenie używane jest w różnych miejscach. To właśnie mobilność jest jednym z większych atutów. Palnik wraz z całym osprzętem pozwala wykonać wszystkie niezbędne prace. W ten sposób wykonać można wszystkie czynności naprawcze. Mogą być wykorzystywane zarówno przez doświadczonych spawaczy, jak też przez amatorów, wykonujących czynności spawania i cięcia wyłącznie na własny, domowy użytek.

Wybierając palniki uniwersalne, należy zwrócić uwagę na rodzaj wykorzystywanego gazu oraz materiał, jaki poddawany będzie obróbce.

Palniki do cięcia

Palniki do cięcia metalu i złomu to jeden z wariantów palników, przygotowanych do specjalistycznego wykorzystania. Wyróżnia się tu trzy główne grupy sprzętu, używając jako kryterium rodzaj wykorzystywanego gazu:

  • palniki acetylenowo-tlenowe, stosowane do cięcia stali węglowej i niskostopowej, temperatura płomienia jest bardzo wysoka, co wpływa na precyzję działania i tempo wykonywanej pracy;
  • palniki propanowo-tlenowe, to model pozwalający na cięcie stali węglowej i niskostopowej, zastosowanie propanu pozwala obniżyć koszty obróbki;
  • palniki do cięcia bezinżektorowe, mechanizm działania oparty jest na bezinżektorowym systemie mieszania gazów, model ten pozwala wykorzystywać różne warianty gazów, konieczne jest posiadanie odpowiednio dopasowanych dyszy, palniki te doskonale sprawdzają się do cięcia grubych blach, w tym złomu.

Dostępne w sprzedaży palniki różnią się od siebie nei tylko funkcją, ale też specjalistycznymi parametrami. Przeznaczenie oraz rodzaj wykorzystywanego gazu to tylko podstawowe czynniki, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Bardzo istotne są też: waga palnika, jego rozmiar, a także sposób mieszania gazów. Osoby zajmujące się obróbka metali podkreślają, że w codziennej pracy ważne jest nie tylko zwrócenie uwagi na jakość efektu końcowego, ale także komfort korzystania z urządzenia przez osobę, która je obsługuje oraz koszty związane z obsługą i działaniem. Duże znaczenie mają parametry, takie jak: precyzyjne dozowanie gazu, stały poziom ciśnienia podczas pracy, temperatura płomienia i zakres rażenia, ilość tłoczonego powietrza, ilość wykorzystanego paliwa, skład spalin czy ilość wytwarzanych wodorotlenków azotu.

Artykuł sponsorowany.

Oceń post

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *