Od projektu do produktu – podstawowe procesy w obróbce blach

procesy w obrobce blach

Obróbki blacharskie są jednym z kluczowych elementów produkcyjnych. Od odpowiedniej jakości ich przeprowadzenia zależy końcowa jakość pozyskiwanych elementów. Często wymagania projektantów nie uwzględniają możliwości technologicznych parku maszynowego danego zakładu. Wtedy konieczne jest wypracowanie kompromisu pozwalającego na uruchomienie procesów produkcyjnych.

Obróbka blach – cięcie, wykrawanie i gięcie

W wielu gałęziach przemysłu wykorzystywane są blachy ze stali szlachetnych, kwasoodpornych i węglowych, jak również z aluminium. Aby były w pełni funkcjonalne, należy nadać im odpowiedni wymiar i kształt. Obróbkę blach rozpoczynamy od wykonania profesjonalnego rysunku technicznego, cięcia, wykrawania, zaginania, spawania, przetłaczania i innych procesów technologicznych. Obróbka plastyczna wspomagana jest komputerowo, poszerzona o ofertę CNC. Zakres tych prac obejmuje:

  • laserowe cięcie blach, zarówno tych ze stali jak i aluminium o różnorodnych rozmiarach i grubości;
  • przetłaczanie oraz wykrawanie blach,
  • gięcie blach na zimno
  • tłoczenie blach z wykorzystaniem pras mimośrodowych oraz hydraulicznych.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór maszyn przeznaczonych do obróbki plastycznej blach, a także wszelkiego rodzaju rur, profili, taśm oraz drutu. Te najczęściej proponowane to:
prasy krawędziowe, nożyce gilotynowe, walcarki do blach, zaginarki i centra gnące, giętarki do rur i profili, wykrawarki serwomotorowe, dziurkarki, giętarki CNC do drutu oraz wielofunkcyjne maszyny do gięcia drutu, taśmy i rur. Popularne w tej branży są linie do cięcia poprzecznego i wzdłużnego czy wykrawające do kątowników.

Do obróbki powierzchniowej stosuje się maszyny do gratowania, szlifowania i polerowania elementów przestrzennych, rur i wałków, jak również profili i elementów płaskich.

Cięcie blach o różnej, często bardzo dużej grubości, jest nie lada wyzwaniem, dlatego też wykorzystuje się do tego technologie cięcia termicznego, w szczególności technologię laserową. Do najczęściej wykorzystywanych zalicza się cięcie laserowe. To znana od lat technologia, zarówno fiber, jak i CO2, pozwala uzyskać wysoką prędkość cięcia, zachowując przy tym niezwykłą precyzję.

Dobór wycinarek powinien być uzależniony od charakterystyki materiału poddawanego obróbce (dla danego gatunku i grubości obrabianego materiału) oraz potrzeb w zakresie pozyskiwanych detali. Nieodpowiedni dobór narzędzi do potrzeb zakładu może powodować niewystarczającą jakość wykonywanych cięć, a najdrobniejsze błędy mogą zakłócić procesy w zakładzie.

ubrania medyczne

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *