Co to są wagi dynamiczne?

Co to są wagi dynamiczne

Wagi dynamiczne to w dużym skrócie niezwykle zaawansowane technologicznie urządzenia potrafiące precyzyjnie ważyć obiekty w ruchu. Nie może się bez nich obejść obecnie praktycznie żadna poważna linia produkcyjna, gdzie odbywa się pakowanie produktów płynnych bądź stałych i gdzie zarazem liczą się jednocześnie wydajność i jakość. Dzięki różnym wariantom, w jakich występują, a do tego wielorakim możliwościom konfiguracji wagi dynamiczne są w stanie realizować najrozmaitsze zadania.

Wyposażone w moduły magnetoelektryczne taśmy, na których przemieszczają się kontrolowane obiekty, mogą być wykonane z takich materiałów, jak chociażby silikon, poliuretan, PVC, guma, kauczuk czy filc. Ich wierzchnia struktura także bywa zróżnicowana –wyróżniamy m.in. zupełnie gładką, antypoślizgową, czułą na wyładowania elektrostatyczne (ESD) czy typu „grip”. Pozwala to wagom dynamicznym współpracować z bardzo różnymi produktami i brać udział w bardzo różnych procesach produkcyjnych.

Wagi te występują też w rozmaitych kategoriach, dostosowanych do towarów o konkretnych gabarytach – dodaje ekspert z wyspecjalizowanej w dziedzinie ważenia firmy Precia Molen. Kontrola masy opakowań produktów (zarówno jednostkowych, jak i zbiorczych) może zachodzić całkowicie bezobsługowo, bez przerywania procesów produkcyjnych. Jest to bodaj najważniejsze zadanie stojące przed wagami dynamicznymi – ale nie jedyne.

Wagi dynamiczne – Funkcje dodatkowe

W momencie, gdy dany egzemplarz przekracza ustalone granice normy, wychwytujące anomalię urządzenie ważące wyłącza go z dalszych etapów produkcji, kierując „wadliwą” sztukę na boczny tor albo do specjalnego zasobnika (może przy tym sortować towary przeważone i niedoważone). Generuje też w tym momencie sygnał dźwiękowy lub świetlny, a w przypadku konfiguracji ze stosownym oprogramowaniem automatycznie zlicza tego rodzaju błędy i tworzy statystyki na ich temat. Niektóre modele wag potrafią również wysłać odpowiednią informację zwrotną do maszyn pakujących w przypadku zajścia ewentualnej nieprawidłowości.

Modułowa konstrukcja nośna wag dynamicznych pozwala swobodnie dostosowywać ich wyposażenie do potrzeb konkretnych linii produkcyjnych, na przykład poprzez zastosowanie wykrywacza metalu czy urządzenia rentgenowskiego. Dzięki temu sortowanie wadliwych produktów i detekcja zanieczyszczeń są jeszcze bardziej skuteczne, co podobnie jak wysoka precyzja pomiaru ma szczególnie duże znaczenie w przypadku towarów wyjątkowo cennych lub charakteryzujących się nieprzeciętnie niewielką masą.

Wagi dynamiczne – Zalety konfiguracji z systemem informatycznym

Wspomniane wyżej oprogramowanie dodatkowo zwiększa zakres możliwości wag dynamicznych. Pozwala na przykład na podgląd procesów produkcyjnych online, generowanie raportów i statystyk – dotyczących zarówno pomiarów, jak i przestojów, awarii czy jednostek towaru niemieszczących się w normach wyznaczonych wewnętrznie lub ustawowo – a także archiwizację danych. Nie bez znaczenia w wielu przedsiębiorstwach jest również możliwość synchronizacji wagi i jej rekordów z urządzeniami służącymi do bieżącego  etykietowania produktów.

5/5 - (1 vote)

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *