Uzdatnianie sprężonego powietrza – separatory, filtry, osuszacze

Uzdatnianie sprężonego powietrza – separatory, filtry, osuszacze

Uzdatnianie powietrza jest nierozerwalnie związane z systemami sprężonego powietrza. Przybliżamy zagadnienia dotyczące zastosowania nowoczesnych rozwiązań w sprężarkach.

Osoby odpowiedzialne za realizację procesów technologicznych w zakładach przemysłowych coraz przychylniej spoglądają na zastosowanie sprężonego powietrza do napędu rozmaitych układów i urządzeń. Ten typ nośnika energii posiada wiele zalet, do których zalicza się możliwość płynnej regulacji wydajności oraz stosunkowo wysoki wskaźnik bezpieczeństwa. Chcąc jednak korzystać z dobrodziejstw związanych ze sprężonym powietrzem, musimy równocześnie pamiętać o jego uzdatnianiu, ponieważ w przeciwnym razie możemy ponieść dotkliwe konsekwencje związane z niską jakością wyrobów gotowych czy koniecznością serwisowania naszych instalacji.

Uzdatnianie sprężonego powietrza – na czym polega?

Proces ten składa się przede wszystkim z kilku etapów, mających na celu dostosowanie jakości sprężonego powietrza do określonych norm oraz wymogów. Możemy wyróżnić kilka aspektów związanych z uzdatnianiem sprężonego powietrza.

  • Zawartość cząsteczek oleju lub wody – norma PN-ISO 873 w sprecyzowany sposób określa dopuszczalną zawartość tych cząstek w sprężonym powietrzu. W zależności od specyfiki zakładu przemysłowego, granice te są zróżnicowane. Dla przykładu, branża spożywcza normy te ma „wyśrubowane” ze względu na to, że towary tam wytwarzane przeznaczone są do bezpośredniego spożycia przez człowieka, które przez to muszą być wolne od szkodliwych substancji.
  • Zawartość wilgoci w sprężonym powietrzu – zasysane powietrze z otoczenia przez stację sprężarek zawsze zawiera pewną ilość wilgoci, ponieważ powietrze z natury jest to mieszanina gazów zawierająca wodę. Zaniechanie skutecznego osuszania sprężonego powietrza może doprowadzić do zakłóceń w pracy urządzeń w procesach technologicznych, jak również kosztownych prac naprawczych oraz konserwacyjnych.
  • Zawartość zanieczyszczeń – w powietrzu z natury znajduje się nie tylko woda, ale także rozmaite inne cząsteczki stałe stanowiące zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania procesów przemysłowych. Dlatego też, stosuje się kilkustopniową filtrację zapewniającą najwyższą czystość sprężonego powietrza, wolnego od aerozoli, kurzu, cząstek stałych czy par olejów. Pewnym problemem jest ryzyko znacznego spadku ciśnienia „przy okazji” filtracji. Na szczęście, współczesne rozwiązania eliminują ten problem.

Praktyczne rozwiązania we współczesnym przemyśle

Liderzy w branży systemów wytwarzania sprężonego powietrza posiadają gotowe stacje uzdatniania tego czynnika, co rozwiązuje szereg problemów w zakładach przemysłowych. W skład takich układów wchodzą np.:

Separatory cyklonowe – usuwają skropliny wody ze sprężonego powietrza w pierwszym etapie uzdatniania. Stożkowy kształt separatora niweluje turbulencje powietrza oraz kieruje skropliny w dolną część obudowy. Niektóre modele są wyposażone w elektroniczne spusty kondensatu.

Filtry sprężonego powietrza – faktem jest, że 1m3 sprężonego powietrza o ciśnieniu 10 bar może zawierać nawet 2 mld cząstek i ciekłych molekuł. Obecnie, powszechnie stosuje się kilka rodzajów filtrów:

  • filtr wstępny (AFP),
  • mikro-filtr (AFM),
  • submikro-filtr (AFS),
  • filtr z aktywnym węglem (AFC).

Na rynku są modele wyposażone we wskaźnik bezpieczeństwa, manometr wskazujący ciśnienie różnicowe i czas wymiany wkładu filtra oraz elektroniczny spust kondensatu, co optymalizuje nadzór oraz kontrolę nad stacją uzdatniania.

Osuszacze chłodnicze – oparte o trzystopniowy układ wymiennika ciepła gwarantują skuteczne działanie przy temperaturze wlotowej nawet 550 C. Bez najmniejszego problemu możemy dostać modele wolnostojące, naścienne lub montowane jako nieodłączny element sprężarki powietrza. Na rynku dostępne są kolumny z węglem aktywnym, osuszacze adsorpcyjne regenerowane na zimno oraz osuszacze adsorpcyjne regenerowane na gorąco.

Jakie są zalety stosowania układu uzdatniania sprężonego powietrza?

Układy uzdatniania powietrza to części systemu sprężania, dzięki którym urządzenia zyskują na skuteczności. Ponadto:

  • redukują ryzyko powstania korozji, a co za tym idzie szybszego zużycia się urządzeń produkcyjnych, co w efekcie przynosi realne korzyści finansowe;
  • wydłużają żywotność układu wytwarzania oraz przesyłania sprężonego powietrza;
  • zmniejszają koszty produkcji oraz zwiększa produktywność;
  • maksymalizują jakość wyrobów gotowych.

Stosowanie sprężarek nierozerwalnie wiąże się z wykorzystaniem elementów uzdatniających powietrze. Bez nich układ może nie tylko nie spełniać swojej podstawowej roli, ale także generować wyższe koszty eksploatacyjne.

ubrania medyczne

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *