Jak karmić świnie, by zwiększały masę?

farma świń

Opłacalność chowu trzody chlewnej w ostatnim czasie była dość niska. Tak naprawdę ekonomia chowu takich zwierząt skupia się w dużej mierze na ich wyżywieniu. Warto zaznaczyć, że wyżywienie świń stanowi aż 70% ich całkowitego utrzymania. Odpowiedni dobór składników pokarmowych pozwala na  uzyskanie korzystnych efektów finansowych oraz na wygląd świń. Odpowiadamy więc na pytanie: czym karmić świnie, aby zwiększyły masę?

Od czego zacząć?

Analizę poszczególnych technik oraz intensywności żywienia należy rozpocząć od tego, co tak naprawdę chciałoby się uzyskać poprzez zastosowanie zmian. Jeżeli jesteśmy posiadaczami świń z całego cyklu produkcyjnego, czyli warchlaków, tuczników, loch prośnych, luźnych, karmiących oraz prosiąt, konieczne jest prześledzenie żywienia każdej z tych grup i wprowadzenia zmian dla wszystkich grup. Zupełnie inaczej będzie w chlewni, w której zwierzęta produkowane są ze względu na chów, a jeszcze inaczej w przypadku chlewni, w której znajdują się zwierzęta nastawione do dalszego tuczu. Odpowiednia pasza dla świń może wiele zmienić.

Na czym warto się skupić?

Niezależnie od rodzaju hodowanej grupy, na samym początku należy skupić się przede wszystkim na potrzebach produkcyjnych oraz na potrzebach pokarmowych bytowych. Intensywne żywienie zwierząt sprawia, że hodowca zmuszony jest do szybszego odsadzania prosiąt. W Polsce prosięta pozostają przy matce do około 4 tygodnia życia. Jeżeli odsadzenie nastąpi szybciej, wówczas muszą mieć one niezbędny do życia wartościowy pokarm oraz optymalną temperaturę.

Żywienie prosiąt

Ten okres rozwoju jest bardzo ważny. Jeżeli na tym etapie prosię będzie otrzymywało pokarm wartościowy i w zbilansowanych dawkach, wówczas może to skutkować predyspozycją do spożywania większych ilości paszy w późniejszym okresie życia. O czym należy pamiętać?

  • W pierwszym tygodniu prosięta piją wyłącznie mleko matki. Na początku wydzielana jest siara, która jest bardzo zdrowa i pożywna dla młodego prosiaka,
  • Po tygodniu do diety warto włączyć mieszanki pasz o wysokiej strawności. Może być to mleko w proszku, serwatka lub tak zwana skrobia po obróbce termicznej,
  • Warto stosować walory zapachowe do pokarmu, aby prosię chętniej jadło,
  • Pasze stosowane dla prosiąt powinny być granulowane,
  • Prosiętom należy dostarczać wodę o odpowiedniej temperaturze,
  • Koryta powinny być czyste, a niedojady usuwane.

Żywienie warchlaków

W tym przypadku loszki i knurki powinny być karmione tak, aby mieć zaspokojone wszystkie właściwości energetyczne Warto stosować odpowiednie dawki lizyny, gdyż to ona przyczynia się do szybszego tempa rozwoju oraz przybierania masy.

Żywienie knurów

W niektórych chlewniach knury przetrzymywane są po to, aby wzmacniać uczucie rui u loch i je zapładniać. Warto pamiętać, że knura nie wolno karmić zbyt mocno, gdyż wtedy będzie on produkować gorszej jakości nasienie. W tym przypadku zaspokojone powinny być jedynie potrzeby bytowe.

Żywienie tuczników

Intensyfikacja wzrostu tucznika zależy od stosowanego rodzaju paszy. Linie szybkorosnące tuczników mogą przybrać dziennie nawet 1 kg! Przyrosty oraz zużycie paszy zależą od szeregu czynników. Tuczniki o wiele lepiej wykorzystują paszę, która cechuje się mniejszą zawartością energii. Nigdy nie wolno ich przekarmiać. Świnie tak naprawdę są wszystkożerne. Większość podawanych im pasz zaspokaja wszystkie ich potrzeby. Optymalna masa ubojowa nie przekracza 100 kg, dlatego warto pilnować tego limitu.

Źródło: Bas-Pol.pl – Żywienie Świń

4.5/5 - (2 votes)

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *