Badanie USG Doppler jest rodzajem badania ultrasonograficznego stosowanego w diagnostyce chorób związanych z patologią żył i tętnic. Przeprowadzane przez doświadczonego lekarza pozwala na precyzyjną ocenę przepływu krwi w naczyniach krwionośnych i w sercu, dzięki czemu możliwe jest zdiagnozowanie wielu różnorodnych dolegliwości i chorób. Jak wygląda przebieg badania USG Doppler oraz jakie są dokładne wskazania do jego wykonania?
Przebieg badania USG Doppler
Badanie USG Doppler, jak wszystkie badania ultrasonograficzne, jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Nie potrzeba do niego także żadnych specjalnych przygotowań pacjenta. USG Doppler może być wykonywane u pacjentów w każdym wieku. Podobnie jak w przypadku innych pomiarów ultrasonograficznych, przed rozpoczęciem badania na skórę pacjenta, w miejscu w którym będzie wykonywane badanie, nakładany jest żel, który ma za zadanie wspomaganie przenikania ultradźwięków. Badanie trwa kilkanaście minut i polega na przesuwaniu przez lekarza po skórze pacjenta głowicy ultrasonografu. Wysyłana przez głowicę fala ultradźwiękowa odbija się od płynącej krwi, tzn. ośrodka będącego w ruchu, powraca do głowicy i jest przekazywana do podłączonego aparatu ultrasonograficznego, który rejestruje wszelkie zmiany częstotliwości fal i pokazuje je na monitorze. Dzięki temu lekarz może dokładnie zobaczyć, w jakich miejscach krew płynie wolniej, w jakich szybciej, a w jakich się cofa. Przymocowana do ultrasonografu przystawka dopplerowska umożliwia także zmierzenie przepływu krwi przez naczynia. Różni się od zwykłego badania USG tym, że ukazywanemu obrazowi towarzyszą także efekty dźwiękowe, które są szumem krwi przepływającej przez naczynia.
Wskazania do wykonania USG Doppler
Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Euro-Kliniki w Siemianowicach Śląskich: Wskazaniami do wykonania badania USG Doppler mogą być wszelkiego rodzaju dolegliwości wskazujące na zaistnienie zmian w tętnicach lub w żyłach. W praktyce badanie stosuje się m.in. w diagnostyce przyczyn odczuwania bólu kończyn dolnych, diagnostyce przyczyn powstania owrzodzeń czy niegojących się ran, diagnostyce przyczyn żylaków kończyn dolnych i niewydolności żylnej czy w diagnostyce przyczyn zasinienia i oziębienia palców dłoni i stóp. Innymi wskazaniami do wykonania badania jest ocena możliwości podjęcia leczenia lub osiągniętych efektów leczenia.
W praktyce badanie USG Doppler jest przydatne w diagnostyce, dobieraniu metod leczenia oraz ocenie osiągniętych efektów terapii zmian miażdżycowych, chorób serca, nerek, tarczycy, wątroby, narządów rodnych, nadciśnienia tętniczego.
