Wkręty samowiercące – charakterystyka i zastosowanie

Wkrety samowiercace – charakterystyka i zastosowanie

Wykonywanie różnego rodzaju prac budowlanych czy montażowych wymaga zastosowania jakościowych elementów złącznych. Tylko dzięki nim jesteśmy w stanie uzyskać zadowalający efekt oraz zapewnić wykonanie instalacji na najwyższym poziomie. Zadanie to może być utrudnione w momencie, kiedy konieczne jest połączenie ze sobą elementów grubych i twardych. Aby dokonać takiego połączenia, warto wykorzystać właściwości wkrętów samowiercących.

Budowa wkrętów samowiercących

Wkręty samowiercące wykonywane są ze stali węglowej lub nierdzewnej A2. Aby zapobiegać ich rdzewieniu, powierzchnię poddaje się cynkowaniu. Mogą one mieć różną długość, co pozwala na optymalne dopasowanie wkrętów do grubości skręcanych powierzchni. Najczęściej możemy nabyć wkręty o długości od 9 do 70 mm. Ponadto wkręty samowiercące mogą mieć kołnierz dociskowy, którego głównym zadaniem jest zwiększenie siły nacisku podczas wkręcania. Podstawowy podział tych elementów opiera się na kształcę łba. Na tej podstawie wyróżniamy wkręty:

  • walcowe,
  • stożkowe,
  • podkładkowe,
  • kielichowe,
  • 6-kątne.

Wybór optymalnego rodzaju wkrętów uzależniony jest nie tylko od grubości powierzchni jakie chcemy ze sobą połączyć, ale również od narzędzi, którymi dysponujemy. W tym celu można użyć różnego rodzaju urządzeń, między innymi wkrętaków, śrubokrętów oraz wkrętarek automatycznych. Możemy również znacznie ułatwić sobie zadanie stosując specjalne końcówki do wkrętarek i kluczy.

Zastosowanie wkrętów samowiercących

Wkręty samowiercące znajdują zastosowanie właściwie w każdej dziedzinie budownictwa. Sprawdzają się między innymi w przypadku konstrukcji stalowych, które wymagają szczególnie mocnego połączenia. Są również przydatne w pracy z drewnem oraz betonem. Przykładem zastosowania może być między innymi montaż różnego rodzaju kanałów wentylacyjnych oraz przepustnic wykonanych z PVC.

Jedną z wielu zalet wkrętów samowiercących jest ułatwione użytkowanie, czyszczenie i konserwacja różnych typów instalacji. Dzieje się tak dzięki możliwości szybkiego demontażu konkretnych elementów oraz ponownego ich zamontowania bez konieczności wiercenia kolejnych otworów czy używania specjalistycznego sprzętu. Jest to także spore udogodnienie w przypadku różnych awarii, przeglądów i napraw.

Jak wybierać odpowiednie wkręty samowiercące?

Podstawowym kryterium podczas zakupu tego rodzaju elementów jest ich wymiar. Określa się go za pomocą dwóch parametrów: średnicy oraz długości, które podajemy w milimetrach. Warto również pamiętać, że wkręty mają różne zastosowanie, co także ma znaczny wpływ na ich parametry. W tym względzie różnią się one przede wszystkim skokiem oraz głębokością gwintu. Są one dostosowane do twardości oraz wytrzymałości materiałów, jakie będą przy ich pomocy łączone. Na przykład wkręty przeznaczone do drewna mają gwint głęboki, charakteryzujący się wysokim skokiem. Oznacza to, że zwoje są rozmieszczone na trzonie rzadziej. Z kolei wkręty do metalu mają gwint płytki o niskim skoku. Dzięki tak szerokiemu zastosowaniu, wkręty samowiercące już od dawna cieszą się sporą popularnością zarówno wśród specjalistów, jak i amatorów domowego majsterkowania.

Źródło: azmet.com.pl – łańcuchy

Oceń post

Post Author: Redakcja

Redakcja portalu Wiadomosci24.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *